Aktivt företag
LH FASADKONSULT AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-16
Föremålet för företagets verksamhet är att bedriva konsultverksamhet som arbetsledare och platschef inom bygg, renoveringsarbeten och uthyrning av personal inom glas, dörrar, fönster och fasader samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 25 september 2020
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 43310 Puts-, fasad- och stuckatörsarbeten
- Bransch (SNI)
- SNI 43320 Byggnadssnickeriarbeten
- Bransch (SNI)
- SNI 43342 Glasmästeriarbeten
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Björsäter hulegården 1
- Postnummer & ort
- 54295 MARIESTAD
- Registrerat namn
- LH FASADKONSULT ABReg 2020-09-25
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
4,8 mkr
▲ 231,3 %Årets resultat
379 tkr
▲ 1981,7 %Tillgångar
1,9 mkr
▲ 233,7 %Eget kapital
505 tkr
▲ 298,7 %Soliditet
26,6 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
331 tkr
▲ 8,0 %Totala skulder
1,4 mkr
▲ 215,1 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 4 771 855 | 1 440 501 | 1 686 602 | 1 791 225 | 355 326 |
| Övriga externa kostnader | 342 454 | 253 314 | 272 159 | 242 792 | 72 080 |
| Personalkostnader | 975 012 | 1 025 569 | 690 791 | 507 311 | 0 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 606 358 | 160 160 | 733 956 | 990 326 | 228 246 |
| Resultat e. fin. poster | 604 862 | 159 208 | 733 170 | 985 870 | 228 246 |
| Resultat före skatt | 484 862 | 29 208 | 33 170 | 85 870 | 228 246 |
| Årets resultat | 378 515 | 18 183 | 19 772 | 62 766 | 178 990 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 355 000 | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 1 546 681 | 569 890 | 1 249 218 | 1 144 177 | 376 336 |
| Kassa & bank | 331 024 | 306 523 | 1 163 592 | 995 944 | 62 861 |
| Summa tillgångar | 1 901 681 | 569 890 | 1 249 218 | 1 144 177 | 376 336 |
| Eget kapital | 505 226 | 126 711 | 108 528 | 88 756 | 203 990 |
| Långfristiga skulder | 0 | 130 000 | 198 | 28 738 | 33 812 |
| Kortfristiga skulder | 1 396 455 | 313 179 | 1 140 492 | 1 026 683 | 138 534 |
| Soliditet (%) | 26,6 % | 22,2 % | 8,7 % | 7,8 % | 54,2 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen ökade med 231,3 % jämfört med 2023, till 4,8 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 379 tkr, en nettomarginal på 7,9 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 5 åren.
- Soliditeten var 26,6 % vid årets slut, upp från 7,8 % (2021).
- Omsättningen var högre än hos 71 % av bolagen med samma huvudbransch, puts-, fasad- och stuckatörsarbeten (SNI 43310). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
12,7 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
7,9 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+231,3 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+38,6 % per år
2021 till 2024
Avkastning på eget kapital
74,9 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,11
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
4,8 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-22
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-06-24
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-04-26
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-04-14
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-04-14
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Mariestad
Andra registrerade bolag med säte i Mariestad.
- 2WR ABAB
- 4e2 Synergy ABAB
- A Berglöw ABAB
- A Berglöw Fastighetsservice AktiebolagAB
- A o G Landenmark ABAB
- A. Forslund Hälsokost AktiebolagAB
- A. Hagström Holding ABAB
- A. Rubertsson Cleanliness Technology ABAB