Aktivt företag
Liahof AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-07
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva bed & breakfastverksamhet samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget skall vidare bedriva fastighetsförvaltning och förvaltning av värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 21 februari 2017
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 55202 Stug- och rumsuthyrning
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Kohallsvägen 2
- Postnummer & ort
- 43254 VARBERG
- Registrerat namn
- Liahof ABReg 2018-05-02
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
2,2 mkr
▲ 14,3 %Årets resultat
-442 tkr
▲ 44,9 %Tillgångar
6,4 mkr
▲ 2,4 %Eget kapital
4,8 mkr
▼ 8,4 %Soliditet
75,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
2
Medelantal
Kassa & bank
372 tkr
▲ 370,8 %Totala skulder
1,6 mkr
▲ 56,6 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 2 163 482 | 1 892 493 | 2 508 148 | 2 057 000 | 437 000 |
| Övriga externa kostnader | 1 555 094 | 1 530 978 | 2 258 960 | - | - |
| Personalkostnader | 859 857 | 967 228 | 851 611 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −442 613 | −802 510 | −797 447 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | −442 009 | −802 031 | −797 423 | −272 000 | −1 229 000 |
| Resultat före skatt | −442 009 | −802 031 | −550 423 | - | - |
| Årets resultat | −442 009 | −802 031 | −550 423 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 6 039 353 | 6 185 225 | 6 347 442 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 395 493 | 101 401 | 216 858 | - | - |
| Kassa & bank | 372 043 | 79 031 | 192 095 | - | - |
| Summa tillgångar | 6 434 846 | 6 286 626 | 6 564 300 | - | - |
| Eget kapital | 4 801 997 | 5 244 006 | 46 038 | - | - |
| Långfristiga skulder | 1 566 000 | 951 000 | 6 456 000 | - | - |
| Kortfristiga skulder | 66 849 | 91 620 | 62 262 | - | - |
| Soliditet (%) | 75,0 % | 83,0 % | 1,0 % | 1,0 % | 1,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen ökade med 14,3 % jämfört med 2023, till 2,2 mkr.
- Årets resultat blev en förlust på 442 tkr, en nettomarginal på −20,4 %. Samtliga de senaste 3 åren har slutat med förlust.
- Soliditeten var 75,0 % vid årets slut, upp från 1,0 % (2021).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 5,9 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 85 % av bolagen med samma huvudbransch, stug- och rumsuthyrning (SNI 55202). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−20,5 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−20,4 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+14,3 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+49,2 % per år
2020 till 2024
Avkastning på eget kapital
−9,2 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
5,92
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,1 mkr
2 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-14
2 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Varberg
Andra registrerade bolag med säte i Varberg.
- &Axtelius ABAB
- 10-14 ABAB
- 1Security ABAB
- 21st CenturyProtection ABAB
- 22 Gym Bros ABAB
- 3D-Design i Varberg ABAB
- 4 LIFE Academy ABAB
- 4-wheel Sweden ABAB