Aktivt företag
Lifbergsmotor AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-10
Bolaget ska bedriva försäljning av motorfordon, service och reparationsverkstad för mc och terrängfordon mm samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 8 oktober 2018
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 46610 Partihandel med jordbruksmaskiner och jordbruksutrustning
- Bransch (SNI)
- SNI 95320 Reparation och underhåll av motorcyklar
- Bransch (SNI)
- SNI 46420 Partihandel med kläder och skodon
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Styrstad Lundby7
- C/o
- c/o Thomas Lifberg
- Postnummer & ort
- 60592 NORRKÖPING
- Registrerat namn
- Lifbergsmotor ABReg 2018-10-08
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
4,3 mkr
▼ 20,1 %Årets resultat
58 tkr
▼ 68,8 %Tillgångar
1,9 mkr
▼ 3,5 %Eget kapital
896 tkr
▲ 6,9 %Soliditet
51,9 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
458 tkr
▲ 80,2 %Totala skulder
888 tkr
▼ 12,4 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 4 263 422 | 5 336 772 | 4 382 446 | 6 458 986 | 6 797 943 |
| Övriga externa kostnader | 347 817 | 479 169 | 353 344 | 407 340 | 360 002 |
| Personalkostnader | - | - | 0 | 560 | 1 120 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 80 887 | 259 458 | 90 745 | 448 168 | 284 534 |
| Resultat e. fin. poster | 73 604 | 233 609 | 73 746 | 436 920 | 282 095 |
| Resultat före skatt | 73 604 | 233 609 | 73 746 | 327 594 | 282 095 |
| Årets resultat | 57 685 | 184 617 | 57 697 | 260 033 | 223 880 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 1 893 354 | 1 961 625 | 2 204 063 | 2 114 021 | 1 511 610 |
| Kassa & bank | 458 078 | 254 158 | 30 796 | −53 022 | 350 682 |
| Summa tillgångar | 1 893 354 | 1 961 625 | 2 204 063 | 2 114 021 | 1 511 610 |
| Eget kapital | 895 671 | 837 986 | 653 369 | 595 671 | 335 638 |
| Långfristiga skulder | - | 0 | 456 000 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 888 357 | 1 014 313 | 985 368 | 1 409 024 | 1 175 972 |
| Soliditet (%) | 51,9 % | 47,1 % | 33,6 % | 32,0 % | 22,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen minskade med 20,1 % jämfört med 2024, till 4,3 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 58 tkr, en nettomarginal på 1,4 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 5 åren.
- Soliditeten var 51,9 % vid årets slut, upp från 32,0 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,1 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 58 % av bolagen med samma huvudbransch, partihandel med jordbruksmaskiner och jordbruksutrustning (SNI 46610). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
1,9 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
1,4 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−20,1 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−11,0 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
6,4 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,13
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
4,3 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-18
7 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-04-29
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-05-23
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-06-05
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-07-10
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-04-29
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-06-11
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2019-12-31)
Registrerad: 2020-04-23
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Norrköping
Andra registrerade bolag med säte i Norrköping.
- 0524 Invest ABAB
- 1 A Lindalens Omsorg i Norrköping ABAB
- 1 EL ABAB
- 1/2 portion ABAB
- 10 KL Konsultlager ABAB
- 1916 Invest ABAB
- 2 B Curious ABAB
- 2 Be 4 You i Norrköping ABAB