Aktivt företag
Liftfoils AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-17
Försäljning och distribution av eldrivna vattenfarkoster och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 23 november 2020
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 30120 Byggande av fritidsbåtar
- Bransch (SNI)
- SNI 93199 Annan sportverksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Box 55946
- C/o
- c/o SIEM Design AB
- Postnummer & ort
- 10216 STOCKHOLM
- Registrerat namn
- Lift Foils Sweden ABReg 2025-03-14
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
1,0 mkr
▼ 34,4 %Årets resultat
484 tkr
▲ 715,6 %Tillgångar
1,5 mkr
▲ 54,8 %Eget kapital
539 tkr
▲ 872,4 %Soliditet
36,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
0
Medelantal
Kassa & bank
1 tkr
▼ 99,6 %Totala skulder
956 tkr
▲ 5,0 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 040 303 | 1 585 624 | 2 068 779 | 1 986 665 | 2 844 799 |
| Övriga externa kostnader | 369 624 | 377 542 | 446 011 | 361 534 | 415 654 |
| Personalkostnader | 26 298 | 110 508 | 216 180 | 216 180 | 54 045 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 497 102 | −79 363 | −267 780 | −91 948 | 215 975 |
| Resultat e. fin. poster | 497 625 | −78 555 | −268 596 | −92 140 | 215 975 |
| Resultat före skatt | 497 625 | −78 555 | −268 596 | −92 140 | 215 975 |
| Årets resultat | 483 589 | −78 555 | −268 596 | −92 177 | 169 758 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 1 495 032 | 965 844 | 736 341 | 1 286 500 | 1 024 938 |
| Kassa & bank | 1 405 | 317 546 | 26 338 | 33 681 | 325 400 |
| Summa tillgångar | 1 495 032 | 965 844 | 736 341 | 1 286 500 | 1 024 938 |
| Eget kapital | 539 018 | 55 430 | 133 984 | 102 581 | 194 758 |
| Långfristiga skulder | 878 000 | 764 000 | 554 000 | 1 094 000 | 654 000 |
| Kortfristiga skulder | 78 013 | 146 414 | 48 357 | 89 882 | 176 180 |
| Soliditet (%) | 36,0 % | 5,7 % | 18,2 % | 8,0 % | 19,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har minskat 2 år i rad, från 2,1 mkr (2023) till 1,0 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 484 tkr, en nettomarginal på 46,5 %. 2 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 36,1 % vid årets slut, upp från 8,0 % (2022).
- Omsättningen var högre än hos 48 % av bolagen med samma huvudbransch, byggande av fritidsbåtar (SNI 30120). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
47,8 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
46,5 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−34,4 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−19,4 % per år
2022 till 2025
Avkastning på eget kapital
89,7 %
Årets resultat / eget kapital
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-22
5 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-05-15
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-02-16
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-06-29
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-02-18
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-04-25
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Stockholm
Andra registrerade bolag med säte i Stockholm.
- .DALLAS.GREEKPAN ABAB
- 's-Gravendijk Invest ABAB
- (K)lyftigt ABAB
- (s.m.i.t.h) swedish management innovation thinkers ABAB
- @BASE106 ABAB
- & Senocq ABAB
- & Zetterqvist kommunikation ABAB
- &Berhe agency ABAB