Aktivt företag

Lightmakers Sverige AB

AB Org.nr 5591465082
← Tillbaka

Översikt

Uppdaterad 2026-06-08

Bolaget skall bedriva handel med belysningsarmatur och tillbehör till dessa, design av belysningslösningar och belysningsprodukter samt därmed förenlig verksamhet.

Registrerat
24 januari 2018
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 46433 Partihandel med elartiklar
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Gatuadress
Lupingränd 7
C/o
c/o Torbjörn Dartland
Postnummer & ort
13537 TYRESÖ
Registrerat namn
Lightmakers Sverige ABReg 2019-12-05

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2024
Omsättning
20,4 mkr
▲ 185,1 %
Årets resultat
864 tkr
▲ 209,6 %
Tillgångar
3,3 mkr
▲ 44,5 %
Eget kapital
964 tkr
▲ 860,4 %
Soliditet
29,4 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
2
Medelantal
Totala skulder
2,3 mkr
▲ 6,7 %
Nyckeltal 20242023202220212020
Resultaträkning
Nettoomsättning 20 430 056 7 166 825 26 337 991 7 190 000 8 321 000
Övriga externa kostnader 1 823 474 993 504 3 532 606 - -
Personalkostnader 3 639 279 2 454 083 2 428 572 - -
Avskrivningar - - - - -
Rörelseresultat 888 229 −1 205 460 2 906 260 - -
Resultat e. fin. poster 902 367 −1 188 107 2 895 491 −811 000 352 000
Resultat före skatt 902 367 −788 107 2 495 491 - -
Årets resultat 863 858 −788 107 1 976 815 - -
Balansräkning
Anläggningstillgångar - - - - -
Omsättningstillgångar 3 281 751 2 271 693 4 574 255 - -
Kassa & bank - - - - -
Summa tillgångar 3 281 751 2 271 693 4 574 255 - -
Eget kapital 964 257 100 399 2 080 506 - -
Långfristiga skulder - 0 698 904 - -
Kortfristiga skulder 2 317 494 2 171 294 1 394 845 - -
Soliditet (%) 29,4 % 4,4 % 52,4 % 5,2 % 42,2 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2024
  • Omsättningen ökade med 185,1 % jämfört med 2023, till 20,4 mkr.
  • Årets resultat blev en vinst på 864 tkr, en nettomarginal på 4,2 %. 2 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
  • Soliditeten var 29,4 % vid årets slut, upp från 5,2 % (2021).
  • Omsättningen var högre än hos 82 % av bolagen med samma huvudbransch, partihandel med elartiklar (SNI 46433). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
4,3 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
4,2 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+185,1 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+25,2 % per år
2020 till 2024
Avkastning på eget kapital
89,6 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,42
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
10,2 mkr
2 anställda i snitt

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.

Jämför Lightmakers Sverige AB med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

Uppdaterad 2026-06-16

3 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-04-04 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-05-17 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-04-18 Format: application/zip
Ladda ner

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Fler företag i Tyresö

Andra registrerade bolag med säte i Tyresö.

Alla företag i Tyresö →