Aktivt företag
Lilla Manilla AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-09
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva bageri och restaurangverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 9 november 2023
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 10710 Tillverkning av mjukt matbröd och färska bakverk
- Bransch (SNI)
- SNI 56110 Restaurangverksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Bragegatan 1
- Postnummer & ort
- 39245 KALMAR
- Registrerat namn
- Lilla Manilla ABReg 2024-03-27
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
9,2 mkr
▲ 215,4 %Årets resultat
506 tkr
▲ 279,7 %Tillgångar
2,2 mkr
▲ 37,3 %Eget kapital
449 tkr
▲ 1825,1 %Soliditet
24,3 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
6
Medelantal
Kassa & bank
718 tkr
▲ 372,4 %Totala skulder
1,6 mkr
▲ 4,1 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Resultaträkning | ||
| Nettoomsättning | 9 192 849 | 2 914 451 |
| Övriga externa kostnader | 1 491 904 | 719 176 |
| Personalkostnader | 3 439 919 | 1 053 644 |
| Avskrivningar | - | - |
| Rörelseresultat | 692 514 | −254 289 |
| Resultat e. fin. poster | 670 975 | −281 652 |
| Resultat före skatt | 570 975 | −281 652 |
| Årets resultat | 506 116 | −281 652 |
| Balansräkning | ||
| Anläggningstillgångar | 704 351 | 804 612 |
| Omsättningstillgångar | 1 469 832 | 778 758 |
| Kassa & bank | 718 202 | 152 026 |
| Summa tillgångar | 2 174 183 | 1 583 370 |
| Eget kapital | 449 464 | 23 348 |
| Långfristiga skulder | 111 118 | 377 782 |
| Kortfristiga skulder | 1 513 601 | 1 182 240 |
| Soliditet (%) | 24,3 % | 1,5 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Årets resultat blev en vinst på 506 tkr, en nettomarginal på 5,5 %.
- Soliditeten var 24,3 % vid årets slut, upp från 1,5 % (2024).
- De kortfristiga skulderna var större än omsättningstillgångarna (balanslikviditet 0,97).
- Omsättningen var högre än hos 82 % av bolagen med samma huvudbransch, tillverkning av mjukt matbröd och färska bakverk (SNI 10710). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
7,5 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
5,5 %
Årets resultat / omsättning
Avkastning på eget kapital
112,6 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
0,97
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,5 mkr
6 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-11
1 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-04-14
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Kalmar
Andra registrerade bolag med säte i Kalmar.
- @ Soheilas ABAB
- 180 Degrees ABAB
- 1x2 Bygg i Sydost ABAB
- 24 i Norden ABAB
- 24 se Sverige ABAB
- 24 se Sverige Holding ABAB
- 2Medics ABAB
- 2S Holding ABAB