Aktivt företag
Lina Laurin AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-17
Försäljning av premium lampor och dekorationsföremål via webshop och fysisk butik.
- Registrerat
- 17 december 2020
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 47552 Detaljhandel med belysningsartiklar, bordsartiklar och hushållsartiklar utom möbler
- Bransch (SNI)
- SNI 47553 Detaljhandel via internet eller postorder med möbler, belysningsartiklar, bordsartiklar och hushållsartiklar
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Palettgränd 2
- C/o
- Lina Laurin
- Postnummer & ort
- 16850 BROMMA
- Registrerat namn
- Lina Laurin ABReg 2021-03-25
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
3,7 mkr
▲ 10,4 %Årets resultat
269 tkr
▲ 86164,4 %Tillgångar
1,4 mkr
▲ 27,7 %Eget kapital
1,1 mkr
▲ 33,4 %Soliditet
77,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
1,0 mkr
▲ 80,6 %Totala skulder
317 tkr
▲ 11,3 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 3 743 581 | 3 391 857 | 3 234 310 | 3 525 819 | 301 547 |
| Övriga externa kostnader | 602 078 | 442 237 | 382 287 | 388 650 | 90 246 |
| Personalkostnader | 808 054 | 985 160 | 641 755 | 582 363 | 4 285 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 362 426 | 2 127 | 405 047 | 562 095 | 16 851 |
| Resultat e. fin. poster | 348 387 | 11 938 | 410 967 | 562 098 | 16 455 |
| Resultat före skatt | 348 387 | 11 938 | 410 967 | 562 098 | 16 455 |
| Årets resultat | 269 145 | 312 | 323 100 | 443 853 | 12 593 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 1 390 894 | 1 089 567 | 1 158 501 | 1 305 685 | 120 608 |
| Kassa & bank | 1 039 609 | 575 606 | 816 370 | 905 597 | 67 955 |
| Summa tillgångar | 1 390 894 | 1 089 567 | 1 158 501 | 1 305 685 | 120 608 |
| Eget kapital | 1 074 003 | 804 857 | 804 546 | 481 446 | 37 593 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 316 891 | 284 710 | 353 955 | 824 239 | 83 015 |
| Soliditet (%) | 77,0 % | 74,0 % | 69,0 % | 37,0 % | 31,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 2 år i rad, från 3,2 mkr (2023) till 3,7 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 269 tkr, en nettomarginal på 7,2 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 5 åren.
- Soliditeten var 77,0 % vid årets slut, upp från 37,0 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 4,4 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 77 % av bolagen med samma huvudbransch, detaljhandel med belysningsartiklar, bordsartiklar och hushållsartiklar utom möbler (SNI 47552). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
9,7 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
7,2 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+10,4 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+87,7 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
25,1 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
4,39
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
3,7 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-20
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-01-23
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-03-03
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-06-28
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-06-22
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Bromma
Andra registrerade bolag med säte i Bromma.
- 110'ans Djurbutik ABAB
- 12ans & Ubonér ABAB
- 1M Etablering ABAB
- 1SQ Development ABAB
- 2 Mether Consulting ABAB
- 2 steg från paradise ABAB
- 2015 NannyCare ABAB
- 28 Consulting ABAB