Aktivt företag
Linda Andersson frisör AB
Översikt
Frisörsalong med kosmetik och hudvård.
- Registrerat
- 4 februari 2021
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 96210 Frisörer och barberare
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- trosavägen 102
- Postnummer & ort
- 61144 NYKÖPING
- Registrerat namn
- Linda Andersson frisör ABReg 2021-02-04
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
1,1 mkr
▲ 2,5 %Årets resultat
7 tkr
▲ 159,5 %Tillgångar
136 tkr
▼ 1,1 %Eget kapital
52 tkr
▲ 15,2 %Soliditet
38,5 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
95 tkr
▲ 40,5 %Totala skulder
84 tkr
▼ 9,2 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 058 473 | 1 032 890 | 993 216 | 945 572 | 386 599 |
| Övriga externa kostnader | 246 543 | 231 261 | 193 139 | 226 463 | 90 884 |
| Personalkostnader | 635 197 | 631 334 | 611 706 | 575 722 | 220 824 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 10 812 | −12 503 | 20 830 | 4 173 | 19 987 |
| Resultat e. fin. poster | 11 168 | −11 607 | 21 826 | 4 202 | 19 970 |
| Resultat före skatt | 11 168 | −11 607 | 21 826 | 4 202 | 19 970 |
| Årets resultat | 6 904 | −11 607 | 15 457 | 1 362 | 15 156 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 135 942 | 137 496 | 141 013 | 122 255 | 117 515 |
| Kassa & bank | 95 138 | 67 700 | 88 488 | 67 019 | 62 823 |
| Summa tillgångar | 135 942 | 137 496 | 141 013 | 122 255 | 117 515 |
| Eget kapital | 52 271 | 45 368 | 56 975 | 41 518 | 40 156 |
| Långfristiga skulder | 12 152 | 24 363 | 13 289 | 13 289 | 5 261 |
| Kortfristiga skulder | 71 519 | 67 765 | 70 749 | 67 448 | 72 098 |
| Soliditet (%) | 38,5 % | 33,0 % | 40,4 % | 34,0 % | 34,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 4 år i rad, från 387 tkr (2021) till 1,1 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 7 tkr, en nettomarginal på 0,7 %. 4 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 38,5 % vid årets slut.
- Omsättningen var högre än hos 56 % av bolagen med samma huvudbransch, frisörer och barberare (SNI 96210). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
1,0 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
0,7 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+2,5 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+28,6 % per år
2021 till 2025
Balanslikviditet
1,90
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,1 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
5 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-06-04
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-06-01
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-04-24
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-04-24
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-05-29
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Nyköping
Andra registrerade bolag med säte i Nyköping.
- 24-sju Oxelösund ABAB
- 2njoy Production ABAB
- 3 F:s Hobby Service HandelsbolagHB
- 3D Logistic ABAB
- 47:an Capital AktiebolagAB
- 4G Entreprenad ABAB
- 4zero ABAB
- 4zero Invest ABAB