Aktivt företag
Lindar-Anders Aktiebolag
Översikt
Uppdaterad 2026-05-12
Bolaget skall bedriva reparationer och omlindning av elmotorer, försäljning av motorer och reservdelar till dito ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 3 april 1986
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 33140 Reparation och underhåll av elapparatur
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Skalles väg 5
- Postnummer & ort
- 60597 NORRKÖPING
- Registrerat namn
- Lindar-Anders AktiebolagReg 1986-04-03
- Registrerat namn
- Sandells ElmekaniskaReg 2003-05-30
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
3,5 mkr
▲ 18,8 %Årets resultat
639 tkr
▲ 59,3 %Tillgångar
2,8 mkr
▲ 24,3 %Eget kapital
2,0 mkr
▲ 20,2 %Soliditet
79,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
2
Medelantal
Kassa & bank
1,9 mkr
▲ 16,0 %Totala skulder
323 tkr
▲ 1,7 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 3 542 005 | 2 980 650 | 3 216 099 | 2 684 000 | 2 455 000 |
| Övriga externa kostnader | 541 428 | 531 526 | 490 006 | - | - |
| Personalkostnader | 983 262 | 1 052 014 | 793 508 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 832 150 | 609 021 | 932 109 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 811 529 | 609 217 | 928 750 | 495 000 | 331 000 |
| Resultat före skatt | 811 529 | 509 217 | 758 750 | - | - |
| Årets resultat | 639 151 | 401 138 | 598 952 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 352 772 | 0 | 0 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 2 466 072 | 2 266 959 | 1 960 461 | - | - |
| Kassa & bank | 1 927 803 | 1 661 670 | 1 470 278 | - | - |
| Summa tillgångar | 2 818 844 | 2 266 959 | 1 960 461 | - | - |
| Eget kapital | 2 018 572 | 1 679 421 | 1 478 283 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 323 073 | 317 538 | 312 178 | - | - |
| Soliditet (%) | 79,0 % | 84,0 % | 82,0 % | 73,0 % | 67,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 18,8 % jämfört med 2024, till 3,5 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 639 tkr, en nettomarginal på 18,0 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 79,0 % vid årets slut, upp från 73,0 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 7,6 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 69 % av bolagen med samma huvudbransch, reparation och underhåll av elapparatur (SNI 33140). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
23,5 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
18,0 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+18,8 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+9,6 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
31,7 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
7,63
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,8 mkr
2 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-16
2 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Norrköping
Andra registrerade bolag med säte i Norrköping.
- 0524 Invest ABAB
- 1 A Lindalens Omsorg i Norrköping ABAB
- 1 EL ABAB
- 1/2 portion ABAB
- 10 KL Konsultlager ABAB
- 1916 Invest ABAB
- 2 B Curious ABAB
- 2 Be 4 You i Norrköping ABAB