Aktivt företag
Lindens Lantbruk AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-03
Bolaget ska bedriva lantbruksverksamhet, handel med värdepapper samt annan därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 21 augusti 2015
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 01500 Blandat jordbruk
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Ormebacken 7
- Postnummer & ort
- 54198 VÄRSÅS
- Registrerat namn
- Lindens Lantbruk ABReg 2015-08-21
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
604 tkr
▼ 88,1 %Årets resultat
6,2 mkr
▲ 2660,4 %Tillgångar
12,2 mkr
▲ 164,6 %Eget kapital
7,2 mkr
▲ 640,8 %Soliditet
77,1 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
34 tkr
▼ 62,5 %Totala skulder
2,2 mkr
▼ 36,7 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 603 690 | 5 085 842 | 2 504 161 | 929 842 | 1 058 714 |
| Övriga externa kostnader | 532 546 | 816 787 | 778 692 | 780 756 | 437 825 |
| Personalkostnader | - | - | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 10 487 537 | 408 520 | −1 185 442 | −808 677 | −506 477 |
| Resultat e. fin. poster | 10 481 423 | 408 697 | −1 185 725 | −809 548 | −509 966 |
| Resultat före skatt | 7 825 350 | 283 697 | 214 275 | 10 452 | 190 034 |
| Årets resultat | 6 212 074 | 225 045 | 170 078 | 7 836 | 150 888 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 10 649 513 | 1 027 161 | 1 064 391 | 924 886 | 5 000 |
| Omsättningstillgångar | 1 533 939 | 3 576 748 | 6 896 719 | 8 590 601 | 9 375 402 |
| Kassa & bank | 34 125 | 91 055 | 83 520 | 262 732 | 276 600 |
| Summa tillgångar | 12 183 452 | 4 603 909 | 7 961 110 | 9 515 487 | 9 380 402 |
| Eget kapital | 7 181 473 | 969 399 | 744 354 | 574 276 | 566 439 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | 2 907 100 |
| Kortfristiga skulder | 2 220 906 | 3 509 510 | 7 216 756 | 8 941 211 | 5 906 863 |
| Soliditet (%) | 77,1 % | 23,2 % | 9,3 % | 6,0 % | 6,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen minskade med 88,1 % jämfört med 2024, till 604 tkr.
- Årets resultat blev en vinst på 6,2 mkr. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 5 åren.
- Soliditeten var 77,1 % vid årets slut, upp från 6,0 % (2022).
- De kortfristiga skulderna var större än omsättningstillgångarna (balanslikviditet 0,69).
- Omsättningen var högre än hos 26 % av bolagen med samma huvudbransch, blandat jordbruk (SNI 01500). Se de största bolagen i branschen
Omsättningstillväxt
−88,1 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−13,1 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
86,5 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
0,69
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-09
6 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-05-24
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-05-21
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-04-07
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-06-08
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-05-31
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-03-25
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Värsås
Andra registrerade bolag med säte i Värsås.
- Agroleden ABAB
- Åhman & Bergqvist Holding ABAB
- Bergs Maskiner i Värsås ABAB
- C.K. Möbler AktiebolagAB
- Dahlqvist Lantbruk ABAB
- Dalbacka Åkeri ABAB
- Djurströms Egendom AktiebolagAB
- Encodia ABAB