Aktivt företag
Lindfors Projekt AB
Översikt
Konsultverksamhet inom bygg- och anläggning.
- Registrerat
- 23 april 2019
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 71121 Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Malmstigen 3
- Postnummer & ort
- 18464 ÅKERSBERGA
- Registrerat namn
- Lindfors Projekt ABReg 2019-04-23
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
2,0 mkr
▼ 6,1 %Årets resultat
250 tkr
▼ 40,6 %Tillgångar
2,8 mkr
▲ 1,9 %Eget kapital
1,3 mkr
▼ 3,7 %Soliditet
78,1 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
1,9 mkr
▲ 3,1 %Totala skulder
388 tkr
▼ 2,8 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 2 037 175 | 2 169 503 | 2 193 000 | 2 158 000 | 2 148 048 |
| Övriga externa kostnader | 407 468 | 309 267 | - | - | 255 150 |
| Personalkostnader | 1 228 423 | 1 174 085 | - | - | 1 141 938 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 401 284 | 686 151 | - | - | 750 960 |
| Resultat e. fin. poster | 434 738 | 725 305 | 744 000 | 752 000 | 750 960 |
| Resultat före skatt | 320 738 | 537 305 | - | - | 562 960 |
| Årets resultat | 249 784 | 420 429 | - | - | 441 503 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 400 000 | 400 000 | - | - | 400 000 |
| Omsättningstillgångar | 2 446 872 | 2 394 169 | - | - | 1 550 017 |
| Kassa & bank | 1 942 817 | 1 884 420 | - | - | 1 293 608 |
| Summa tillgångar | 2 846 872 | 2 794 169 | - | - | 1 950 017 |
| Eget kapital | 1 313 660 | 1 363 876 | - | - | 961 512 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 388 212 | 399 293 | - | - | 524 505 |
| Soliditet (%) | 78,1 % | 78,1 % | 77,4 % | 77,5 % | 68,2 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har minskat 2 år i rad, från 2,2 mkr (2023) till 2,0 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 250 tkr, en nettomarginal på 12,3 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 78,1 % vid årets slut.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 6,3 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 69 % av bolagen med samma huvudbransch, teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik (SNI 71121). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
19,7 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
12,3 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−6,1 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−1,3 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
19,0 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
6,30
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
2,0 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
6 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-06-30)
Registrerad: 2025-10-03
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-06-30)
Registrerad: 2024-10-16
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-06-30)
Registrerad: 2023-10-26
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-06-30)
Registrerad: 2022-10-27
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-06-30)
Registrerad: 2021-10-18
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-06-30)
Registrerad: 2020-09-25
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Åkersberga
Andra registrerade bolag med säte i Åkersberga.
- &Svartén ABAB
- 08 Fastighetstjänst ABAB
- 1:100 Interiör ABAB
- 18 Stygn & Formgivning ABAB
- 184 Bygg & Renovering ABAB
- 2 x Holm ABAB
- 24Seven Communication ABAB
- 2motiv8 ABAB