Lindhorst Quality AB
Översikt
Företaget ska bedriva konsultverksamhet, undervisning och producera litteratur inom medicinsk verksamhet. Fokus ligger på den allmänmedicinska specialiteten, medicinskt kvalitets- och förbättringsarbete, medicinsk prioritering och medicinsk geologi. Företaget bedriver också konstnärlig verksamhet inklusive medicinska illustrationer samt skapande inom området läkande och medicinsk humaniora.
- Registrerat
- 9 december 2013
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 85594 Personalutbildning
- Bransch (SNI)
- SNI 70200 Konsultverksamhet avseende företags organisation
- Bransch (SNI)
- SNI 90110 Litterärt skapande och musikkomposition
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Baravägen 7 lgh 1404
- C/o
- c/o Eva Arvidsson
- Postnummer & ort
- 22240 LUND
- Registrerat namn
- Lindhorst Quality ABReg 2013-12-09
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 102 038 | 71 951 | 238 340 | 216 536 | 168 671 |
| Övriga externa kostnader | 22 394 | 16 931 | 24 317 | 38 145 | 34 187 |
| Personalkostnader | - | - | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 76 451 | 55 020 | 214 022 | 178 390 | 134 484 |
| Resultat e. fin. poster | 77 181 | 56 760 | 215 498 | 178 502 | 134 484 |
| Resultat före skatt | 77 181 | 126 760 | 285 498 | 276 502 | 179 484 |
| Årets resultat | 61 433 | 100 269 | 225 382 | 218 095 | 141 401 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 44 707 | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 513 108 | 445 425 | 522 938 | 518 344 | 546 828 |
| Kassa & bank | 131 052 | 81 839 | 115 394 | 165 276 | 186 090 |
| Summa tillgångar | 557 814 | 445 425 | 522 938 | 518 344 | 546 828 |
| Eget kapital | 477 165 | 415 732 | 375 464 | 300 081 | 231 987 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 80 649 | 29 692 | 77 475 | 78 262 | 76 841 |
| Soliditet (%) | 85,5 % | 93,3 % | 82,4 % | 79,3 % | 77,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Årets resultat blev en vinst på 61 tkr, en nettomarginal på 60,2 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 5 åren.
- Soliditeten var 85,5 % vid årets slut, upp från 79,3 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 6,4 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 20 % av bolagen med samma huvudbransch, personalutbildning (SNI 85594). Se de största bolagen i branschen
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
6 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Lund
Andra registrerade bolag med säte i Lund.
- \"Ordspecialisten\" HandelsbolagHB
- & Beyond Consulting ABAB
- 011CE SWEDEN ABAB
- 101 Watts ABAB
- 1013 ABAB
- 11110111100 ABAB
- 1337Works ABAB
- 1337Works Holding ABAB