Aktivt företag
Lindroos Arkitektur AB
Översikt
Föremålet för bolagets verksamhet skall vara konsulttjänster inom urban design, fysisk planering, planeringsarkitektur och urban management (strategi och ledarskapsfrågor inom verksamhets- området) samt annan därmed sammanhängande verksamhet.
- Registrerat
- 2 januari 2017
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 71110 Arkitektverksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Barlows Väg 22
- Postnummer & ort
- 13440 GUSTAVSBERG
- Registrerat namn
- Lindroos Arkitektur ABReg 2020-09-03
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
1,0 mkr
▼ 70,8 %Årets resultat
718 kr
▼ 99,6 %Tillgångar
632 tkr
▼ 73,1 %Eget kapital
298 tkr
▼ 40,6 %Soliditet
53,6 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
461 tkr
▼ 54,2 %Totala skulder
283 tkr
▼ 76,3 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 003 047 | 3 430 012 | 3 376 000 | 3 410 000 | 2 190 978 |
| Övriga externa kostnader | 265 876 | 394 713 | - | - | 270 156 |
| Personalkostnader | 1 005 613 | 1 437 107 | - | - | 1 192 964 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −597 027 | 216 523 | - | - | 204 438 |
| Resultat e. fin. poster | −584 018 | 232 180 | 201 000 | 233 000 | 203 632 |
| Resultat före skatt | 17 982 | 279 180 | - | - | 143 632 |
| Årets resultat | 718 | 200 497 | - | - | 104 492 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 13 488 | 20 528 | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 618 677 | 2 329 533 | - | - | 1 610 178 |
| Kassa & bank | 460 844 | 1 007 014 | - | - | 944 773 |
| Summa tillgångar | 632 165 | 2 350 061 | - | - | 1 610 178 |
| Eget kapital | 298 398 | 502 005 | - | - | 662 324 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 282 767 | 1 195 056 | - | - | 388 854 |
| Soliditet (%) | 53,6 % | 49,2 % | 65,3 % | 46,7 % | 68,7 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen minskade med 70,8 % jämfört med 2024, till 1,0 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 718 kr, en nettomarginal på 0,1 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 53,6 % vid årets slut, upp från 46,7 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,2 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 59 % av bolagen med samma huvudbransch, arkitektverksamhet (SNI 71110). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−59,5 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
0,1 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−70,8 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−17,7 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
0,2 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,19
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,0 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-06-30)
Registrerad: 2025-12-22
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-06-30)
Registrerad: 2023-12-18
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-06-30)
Registrerad: 2022-12-22
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-06-30)
Registrerad: 2021-12-23
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Gustavsberg
Andra registrerade bolag med säte i Gustavsberg.
- 1234 Entertainment ABAB
- 165 Invest ABAB
- 1Marketing ABAB
- 2gether Produktions ABAB
- 2JLPS Holding ABAB
- 2MABYGG AKTIEBOLAGAB
- 2See ABAB
- 3x Bygg & Konstruktion AktiebolagAB