Aktivt företag
Lindsätra AB
Översikt
Bolaget skall direkt eller indirekt äga och förvalta fast egendom, bedriva handel med värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 19 december 2013
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 02101 Skogsförvaltning
- Bransch (SNI)
- SNI 43120 Mark- och grundarbeten
- Bransch (SNI)
- SNI 73120 Mediebyråverksamhet och annonsförsäljning
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Dalvägen 16
- C/o
- C/o Sveriges Fastighetsförvaltning AB
- Postnummer & ort
- 16956 SOLNA
- Registrerat namn
- Lindsätra ABReg 2014-04-30
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
2,3 mkr
▲ 4476,4 %Årets resultat
1,4 mkr
▲ 551,6 %Tillgångar
29,1 mkr
▲ 9,6 %Eget kapital
24,0 mkr
▲ 6,0 %Soliditet
82,0 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
2,5 mkr
▲ 4705,5 %Totala skulder
5,1 mkr
▲ 30,4 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 2 288 097 | 49 998 | 43 046 | 86 764 | 295 831 |
| Övriga externa kostnader | 138 615 | 146 581 | 94 124 | 70 455 | 108 430 |
| Personalkostnader | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 1 262 922 | −303 455 | −238 382 | −232 624 | −201 358 |
| Resultat e. fin. poster | 1 264 694 | −302 163 | −238 234 | −232 645 | −201 373 |
| Resultat före skatt | 1 364 694 | −302 163 | −238 234 | −232 645 | −201 373 |
| Årets resultat | 1 364 694 | −302 163 | −238 234 | −232 645 | −201 373 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 26 514 631 | 26 450 155 | 26 547 910 | 26 651 665 | 26 755 420 |
| Omsättningstillgångar | 2 566 970 | 79 458 | 53 444 | 134 223 | 300 903 |
| Kassa & bank | 2 508 391 | 52 198 | 16 609 | 102 245 | 241 899 |
| Summa tillgångar | 29 081 601 | 26 529 613 | 26 601 354 | 26 785 888 | 27 056 323 |
| Eget kapital | 23 985 234 | 22 620 540 | 22 922 704 | 23 160 938 | 23 393 582 |
| Långfristiga skulder | 3 750 040 | 3 750 040 | 3 600 040 | 3 600 040 | 3 600 040 |
| Kortfristiga skulder | 1 346 327 | 159 033 | 78 610 | 24 910 | 62 701 |
| Soliditet (%) | 82,0 % | 85,0 % | 86,0 % | 86,0 % | 86,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Årets resultat blev en vinst på 1,4 mkr, en nettomarginal på 59,6 %. 1 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 82,0 % vid årets slut.
- Omsättningen var högre än hos 60 % av bolagen med samma huvudbransch, skogsförvaltning (SNI 02101). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
55,2 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
59,6 %
Årets resultat / omsättning
Genomsnittlig tillväxt
+66,8 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
5,7 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,91
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
5 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-04-30)
Registrerad: 2025-10-27
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-04-30)
Registrerad: 2024-11-26
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-04-30)
Registrerad: 2023-11-15
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-04-30)
Registrerad: 2022-11-21
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-04-30)
Registrerad: 2021-09-13
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Solna
Andra registrerade bolag med säte i Solna.
- 08 Multiservice ABAB
- 08Form Bygg ABAB
- 1033 Consulting ABAB
- 111M ABAB
- 11M Sportsmanagement ABAB
- 164 Capital ABAB
- 18zero Advisors ABAB
- 195-Anläggning ABAB