Aktivt företag
Lindsten group AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-12
Sportevenemang inom vattensport. Konsult inom sport. Näringsverksamhet med drönar. Handel med sportvaror. Samt arrangera sportresor.
- Registrerat
- 23 april 2021
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 77210 Uthyrning och leasing av fritids- och sportutrustning
- Bransch (SNI)
- SNI 93199 Annan sportverksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- fiolgatan 2
- C/o
- Erik Lindsten
- Postnummer & ort
- 42141 VÄSTRA FRÖLUNDA
- Registrerat namn
- Lindsten group ABReg 2021-04-23
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
594 tkr
▲ 1213,1 %Årets resultat
164 tkr
▲ 3172,4 %Tillgångar
302 tkr
▲ 152,1 %Eget kapital
192 tkr
▲ 589,9 %Soliditet
74,3 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
160 tkr
▲ 1214,9 %Totala skulder
69 tkr
▼ 24,4 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 594 340 | 45 261 | 33 080 | 110 063 |
| Övriga externa kostnader | 272 367 | 43 321 | 23 643 | 95 659 |
| Personalkostnader | - | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 248 160 | −9 060 | 937 | 14 404 |
| Resultat e. fin. poster | 248 202 | −9 352 | 955 | 14 262 |
| Resultat före skatt | 208 202 | −5 352 | 955 | 10 262 |
| Årets resultat | 164 434 | −5 352 | 747 | 7 479 |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | 75 936 | 75 936 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 225 783 | 43 746 | 58 665 | 57 400 |
| Kassa & bank | 159 751 | 12 149 | 27 915 | 35 108 |
| Summa tillgångar | 301 719 | 119 682 | 58 665 | 57 400 |
| Eget kapital | 192 307 | 27 873 | 33 226 | 32 479 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 69 412 | 91 809 | 21 439 | 20 921 |
| Soliditet (%) | 74,3 % | 23,3 % | 62,1 % | 62,1 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Årets resultat blev en vinst på 164 tkr, en nettomarginal på 27,7 %. 3 av de senaste 4 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 74,3 % vid årets slut, upp från 62,1 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 3,3 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 63 % av bolagen med samma huvudbransch, uthyrning och leasing av fritids- och sportutrustning (SNI 77210). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
41,8 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
27,7 %
Årets resultat / omsättning
Avkastning på eget kapital
85,5 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
3,25
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-15
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-09-30)
Registrerad: 2026-04-28
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-09-30)
Registrerad: 2025-04-30
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-09-30)
Registrerad: 2024-04-26
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-09-30)
Registrerad: 2023-04-28
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Västra Frölunda
Andra registrerade bolag med säte i Västra Frölunda.
- 031 Redovisning ABAB
- 10 Film Communication ABAB
- 11A AKTIEBOLAGETAB
- 14 RÖR ABAB
- 2030digital ABAB
- 2ess ABAB
- 2Think ABAB
- 2XFrimannsson ABAB