Aktivt företag
Lingebrant fysio AB
Översikt
Fysioterapi.
- Registrerat
- 18 december 2020
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 86950 Fysioterapeutisk verksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Postnummer & ort
- 26331 HÖGANÄS
- Registrerat namn
- Lingebrant fysio ABReg 2020-12-18
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
1,6 mkr
▲ 0,5 %Årets resultat
265 tkr
▼ 26,4 %Tillgångar
371 tkr
▼ 18,2 %Eget kapital
324 tkr
▼ 20,8 %Soliditet
87,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
284 tkr
▼ 28,0 %Totala skulder
47 tkr
▲ 5,7 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 604 673 | 1 596 944 | 1 613 217 | 1 316 068 | 1 315 354 |
| Övriga externa kostnader | 327 388 | 313 849 | 318 420 | - | 292 710 |
| Personalkostnader | 939 656 | 849 162 | 837 870 | - | 732 990 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 336 130 | 437 373 | 456 927 | - | 289 338 |
| Resultat e. fin. poster | 339 147 | 437 428 | 456 938 | 295 364 | 288 938 |
| Resultat före skatt | 339 147 | 437 428 | 456 938 | - | 288 938 |
| Årets resultat | 264 639 | 359 696 | 369 574 | - | 226 915 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 50 000 | 50 000 | 50 000 | - | 50 000 |
| Omsättningstillgångar | 321 305 | 404 133 | 394 437 | - | 228 037 |
| Kassa & bank | 284 179 | 394 729 | 375 160 | - | 228 016 |
| Summa tillgångar | 371 305 | 454 133 | 444 437 | - | 278 037 |
| Eget kapital | 324 238 | 409 599 | 399 902 | - | 251 915 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 47 068 | 44 535 | 44 535 | - | 26 122 |
| Soliditet (%) | 87,0 % | 90,0 % | 90,0 % | 100,0 % | 91,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen var i stort sett oförändrad jämfört med 2024, 1,6 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 265 tkr, en nettomarginal på 16,5 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 4 åren.
- Soliditeten var 87,0 % vid årets slut, ned från 100,0 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 6,8 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 82 % av bolagen med samma huvudbransch, fysioterapeutisk verksamhet (SNI 86950). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
20,9 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
16,5 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+0,5 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+5,1 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
81,6 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
6,83
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,6 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
5 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-04-03
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-04-18
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-04-22
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-02-26
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-01-19
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Höganäs
Andra registrerade bolag med säte i Höganäs.
- &PATTERN i Höganäs ABAB
- 1 Guldshop Höganäs ABAB
- 112:ans Däck ABAB
- 2 bröder Kök & Bar ABAB
- 2Ploughs ABAB
- 3 Plåt ABAB
- 4 Tassarnas Trim ABAB
- A & M Properties ABAB