Aktivt företag
Linordic AB
Översikt
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva pilotutbildning, pilotverksamhet och tekniska konsultationer inom flygindustri samt därmed förenlig verksamhet. Vidare så bedriver företaget konsult- och utbildningsverksamhet i transportsektorn.
- Registrerat
- 14 december 2022
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 78100 Arbetsförmedling och rekrytering
- Bransch (SNI)
- SNI 52230 Stödverksamhet avseende lufttransport
- Bransch (SNI)
- SNI 49410 Vägtransport, godstrafik
- Bransch (SNI)
- SNI 85324 Yrkesförarutbildning m.m.
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Bergsättravägen 56
- Postnummer & ort
- 18461 ÅKERSBERGA
- Registrerat namn
- Linordic ABReg 2022-12-14
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
58 tkr
▼ 51,9 %Årets resultat
-12 tkr
▼ 189,4 %Tillgångar
95 tkr
▼ 23,2 %Eget kapital
81 tkr
▼ 12,8 %Soliditet
85,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
0
Medelantal
Kassa & bank
75 tkr
▼ 29,7 %Totala skulder
14 tkr
▼ 54,9 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 57 914 | 120 354 | 119 701 |
| Övriga externa kostnader | 69 580 | 87 932 | 44 987 |
| Personalkostnader | 0 | 5 100 | 5 865 |
| Avskrivningar | - | - | - |
| Rörelseresultat | −11 666 | 16 624 | 68 849 |
| Resultat e. fin. poster | −11 880 | 16 708 | 68 849 |
| Resultat före skatt | −11 880 | 16 708 | 68 849 |
| Årets resultat | −11 880 | 13 285 | 54 668 |
| Balansräkning | |||
| Anläggningstillgångar | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 94 857 | 123 518 | 111 771 |
| Kassa & bank | 74 763 | 106 373 | 42 144 |
| Summa tillgångar | 94 857 | 123 518 | 111 771 |
| Eget kapital | 81 073 | 92 953 | 79 668 |
| Långfristiga skulder | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 13 784 | 30 565 | 32 103 |
| Soliditet (%) | 85,0 % | 75,0 % | 71,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen minskade med 51,9 % jämfört med 2024, till 58 tkr.
- Årets resultat blev en förlust på 12 tkr. 2 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 85,0 % vid årets slut, upp från 71,0 % (2023).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 6,9 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 9 % av bolagen med samma huvudbransch, arbetsförmedling och rekrytering (SNI 78100). Se de största bolagen i branschen
Omsättningstillväxt
−51,9 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−30,4 % per år
2023 till 2025
Balanslikviditet
6,88
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
3 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-02-28
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-05-15
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-07-01
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Åkersberga
Andra registrerade bolag med säte i Åkersberga.
- &Svartén ABAB
- 08 Fastighetstjänst ABAB
- 1:100 Interiör ABAB
- 18 Stygn & Formgivning ABAB
- 184 Bygg & Renovering ABAB
- 2 x Holm ABAB
- 24Seven Communication ABAB
- 2motiv8 ABAB