Linus Engstrand Bygg AB
Översikt
Aktiebolaget skall bedriva byggnadsverksamhet och försäljning av byggprodukter, förvärva, förvalta, uthyra och vidareförsälja fastigheter, att på fastigheterna uppföra och omändra byggnader och anläggningar, vidare att bedriva hotellverksamhet och förmedling av fastigheter för uthyrning till bostads och industriändamål, handel med värdepapper samt i samtliga därmed förekommande fall förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 6 april 2020
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 41000 Byggande av bostadshus och andra byggnader
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Postnummer & ort
- 23642 HÖLLVIKEN
- Registrerat namn
- Linus Engstrand Bygg ABReg 2020-04-06
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 984 499 | 473 699 | 448 080 | 696 000 | 751 000 |
| Övriga externa kostnader | 41 418 | 47 662 | 76 108 | - | - |
| Personalkostnader | 920 304 | 381 277 | 395 082 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 22 777 | 44 760 | −16 140 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 23 993 | 44 456 | −16 209 | 2 000 | 21 000 |
| Resultat före skatt | 23 993 | 44 456 | −16 209 | - | - |
| Årets resultat | 19 223 | 38 555 | −16 209 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 25 000 | 25 000 | 25 000 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 244 519 | 152 776 | 165 008 | - | - |
| Kassa & bank | 233 742 | 86 239 | 128 316 | - | - |
| Summa tillgångar | 269 519 | 177 776 | 190 008 | - | - |
| Eget kapital | 154 752 | 135 529 | 96 974 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 114 767 | 42 247 | 93 034 | - | - |
| Soliditet (%) | 57,0 % | 76,0 % | 51,0 % | 58,0 % | 34,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 2 år i rad, från 448 tkr (2023) till 984 tkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 19 tkr, en nettomarginal på 2,0 %. 2 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 57,0 % vid årets slut.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,1 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 34 % av bolagen med samma huvudbransch, byggande av bostadshus och andra byggnader (SNI 41000). Se de största bolagen i branschen
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
6 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Höllviken
Andra registrerade bolag med säte i Höllviken.
- 023 Production ABAB
- 040-Gruppen ABAB
- 1 Tire ABAB
- 1000TACK ABAB
- 1013 Förvaltning ABAB
- 134an Förvaltning ABAB
- 2 CV Invest ABAB
- 2 Minds ABAB