Aktivt företag
Lisa Technologies AB
Översikt
Konsultverksamhet med inriktning på IT.
- Registrerat
- 29 augusti 2016
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 62202 Datordrifttjänster
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Skarpängsvägen 37H
- Postnummer & ort
- 18494 ÅKERSBERGA
- Registrerat namn
- Lisa Technologies ABReg 2016-08-29
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
4,8 mkr
▲ 7,3 %Årets resultat
764 tkr
▼ 7,6 %Tillgångar
3,8 mkr
▲ 6,1 %Eget kapital
2,2 mkr
▲ 12,1 %Soliditet
75,7 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
2
Medelantal
Kassa & bank
1,5 mkr
▲ 43,3 %Totala skulder
541 tkr
▲ 6,8 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 4 847 303 | 4 516 305 | 3 831 576 | 3 870 260 | 3 077 048 |
| Övriga externa kostnader | 285 317 | 191 550 | - | - | 175 138 |
| Personalkostnader | 1 584 806 | 1 408 381 | - | - | 1 062 084 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 625 259 | 1 251 755 | - | - | 769 313 |
| Resultat e. fin. poster | 730 569 | 1 306 754 | 1 005 383 | 1 127 993 | 768 405 |
| Resultat före skatt | 972 569 | 1 044 754 | - | - | 578 405 |
| Årets resultat | 764 120 | 826 526 | - | - | 452 760 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 1 824 668 | 2 042 180 | - | - | 512 871 |
| Omsättningstillgångar | 2 015 178 | 1 578 012 | - | - | 1 868 899 |
| Kassa & bank | 1 528 833 | 1 067 241 | - | - | 1 526 741 |
| Summa tillgångar | 3 839 846 | 3 620 192 | - | - | 2 381 770 |
| Eget kapital | 2 153 937 | 1 921 816 | - | - | 1 215 977 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 540 943 | 506 376 | - | - | 465 793 |
| Soliditet (%) | 75,7 % | 79,2 % | 77,6 % | 74,2 % | 74,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 2 år i rad, från 3,8 mkr (2023) till 4,8 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 764 tkr, en nettomarginal på 15,8 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 75,7 % vid årets slut.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 3,7 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 87 % av bolagen med samma huvudbransch, datordrifttjänster (SNI 62202). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
12,9 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
15,8 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+7,3 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+12,0 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
35,5 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
3,73
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
2,4 mkr
2 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
7 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-06-30)
Registrerad: 2025-10-09
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-06-30)
Registrerad: 2024-10-03
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-06-30)
Registrerad: 2023-09-18
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-06-30)
Registrerad: 2022-12-29
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-06-30)
Registrerad: 2021-10-26
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-06-30)
Registrerad: 2020-12-21
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2019-06-30)
Registrerad: 2019-10-17
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Åkersberga
Andra registrerade bolag med säte i Åkersberga.
- &Svartén ABAB
- 08 Fastighetstjänst ABAB
- 1:100 Interiör ABAB
- 18 Stygn & Formgivning ABAB
- 184 Bygg & Renovering ABAB
- 2 x Holm ABAB
- 24Seven Communication ABAB
- 2motiv8 ABAB