Little Faktory AB
Översikt
Frisörsalong med anställda frisörer samt frisörer som hyr stol. Frisörerna gör olika hårbehandlingar så som olika frisyrklippningar, färgningar, föning, styling, hårförlängning, perukmakeri, herrklippningar, skäggvård, permanent och hårtexturbehandlingar. Försäljning av hårvård och hårstylingsprodukter, extensions och löshår, hårnålar, hårsnoddar, hårsmycken samt böcker om hår och hårvård. Utbildning i olika hårbehandlingar tex nya klipp-, färg- och stylingstekniker. Event, fester, frisörevent och uthyrning av lokal. Försäljning av egen tidning. Tillverkning och försäljning av hårvårdsverktyg.
- Registrerat
- 11 januari 2021
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 96210 Frisörer och barberare
- Bransch (SNI)
- SNI 32990 Diverse övrig tillverkning
- Bransch (SNI)
- SNI 47121 Annan varuhus- eller stormarknadshandel
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Bellmansgatan 22 C
- Postnummer & ort
- 11847 STOCKHOLM
- Registrerat namn
- Little Faktory ABReg 2021-01-11
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 10 248 556 | 8 472 241 | 1 929 015 |
| Övriga externa kostnader | 1 837 371 | 1 690 974 | 507 415 |
| Personalkostnader | 6 251 997 | 4 800 568 | 1 216 489 |
| Avskrivningar | - | - | - |
| Rörelseresultat | 131 748 | 252 149 | 260 488 |
| Resultat e. fin. poster | 58 038 | 174 877 | 232 765 |
| Resultat före skatt | 47 038 | 174 877 | 2 765 |
| Årets resultat | −1 701 | 121 466 | 364 |
| Balansräkning | |||
| Anläggningstillgångar | 1 529 888 | 2 002 000 | 2 532 821 |
| Omsättningstillgångar | 1 651 252 | 1 105 742 | 758 078 |
| Kassa & bank | 1 265 884 | 692 426 | 471 745 |
| Summa tillgångar | 3 181 140 | 3 107 742 | 3 290 899 |
| Eget kapital | 170 128 | 171 830 | 50 364 |
| Långfristiga skulder | 351 865 | 1 071 195 | 1 426 696 |
| Kortfristiga skulder | 2 429 147 | 1 634 717 | 1 583 839 |
| Soliditet (%) | 11,1 % | 11,4 % | 7,1 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen ökade med 21,0 % jämfört med 2023, till 10,2 mkr.
- Årets resultat blev en förlust på 2 tkr, en nettomarginal på −0,0 %. 2 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 11,1 % vid årets slut.
- De kortfristiga skulderna var större än omsättningstillgångarna (balanslikviditet 0,68).
- Omsättningen var högre än hos 99 % av bolagen med samma huvudbransch, frisörer och barberare (SNI 96210). Se de största bolagen i branschen
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
4 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Stockholm
Andra registrerade bolag med säte i Stockholm.
- .DALLAS.GREEKPAN ABAB
- 's-Gravendijk Invest ABAB
- (K)lyftigt ABAB
- (s.m.i.t.h) swedish management innovation thinkers ABAB
- @BASE106 ABAB
- & Senocq ABAB
- & Zetterqvist kommunikation ABAB
- &Berhe agency ABAB