Aktivt företag
Little italy barbersupplier AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-10
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva hårvård för herr och dam, försäljning av kläder och hårvårdsprodukter, utbildning av hårvård samt äga och förvalta värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 31 oktober 2018
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 96210 Frisörer och barberare
- Bransch (SNI)
- SNI 47123 Detaljhandel via internet eller postorder med brett sortiment
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Svartbäcksgatan 21
- Postnummer & ort
- 75332 UPPSALA
- Registrerat namn
- Little italy barbersupplier ABReg 2024-03-14
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
11,1 mkr
▲ 68,3 %Årets resultat
255 tkr
▲ 559,5 %Tillgångar
5,2 mkr
▲ 11,6 %Eget kapital
1,6 mkr
▲ 7,0 %Soliditet
41,3 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
5
Medelantal
Kassa & bank
1,2 mkr
▲ 117,8 %Totala skulder
2,9 mkr
▲ 9,2 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 11 125 172 | 6 611 594 | 4 658 396 | 5 999 893 | 3 592 675 |
| Övriga externa kostnader | 1 801 062 | 903 965 | 477 576 | 490 998 | 435 164 |
| Personalkostnader | 2 516 791 | 2 089 913 | 1 997 925 | 2 026 254 | 1 244 696 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 720 955 | 121 769 | 868 428 | 1 261 593 | 281 222 |
| Resultat e. fin. poster | 632 510 | 54 816 | 865 871 | 1 256 158 | 272 447 |
| Resultat före skatt | 444 510 | 54 816 | 685 871 | 936 158 | 272 447 |
| Årets resultat | 254 939 | 38 656 | 530 138 | 736 417 | 209 994 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 1 629 201 | 1 553 800 | 1 564 084 | 66 984 | 110 384 |
| Omsättningstillgångar | 3 561 982 | 3 099 643 | 2 162 466 | 2 279 560 | 946 495 |
| Kassa & bank | 1 200 789 | 551 422 | 443 469 | 901 595 | 478 985 |
| Summa tillgångar | 5 191 183 | 4 653 443 | 3 726 550 | 2 346 544 | 1 056 879 |
| Eget kapital | 1 599 975 | 1 495 036 | 1 606 380 | 1 076 242 | 439 825 |
| Långfristiga skulder | 973 470 | 1 042 658 | 682 000 | 0 | 22 222 |
| Kortfristiga skulder | 1 929 738 | 1 615 749 | 938 170 | 950 302 | 594 832 |
| Soliditet (%) | 41,3 % | 40,7 % | 53,8 % | 56,7 % | 41,6 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 2 år i rad, från 4,7 mkr (2023) till 11,1 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 255 tkr, en nettomarginal på 2,3 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 5 åren.
- Soliditeten var 41,3 % vid årets slut, ned från 56,7 % (2022).
- Omsättningen var högre än hos 99 % av bolagen med samma huvudbransch, frisörer och barberare (SNI 96210). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
6,5 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
2,3 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+68,3 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+32,7 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
15,9 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,85
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
2,2 mkr
5 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-18
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-08-31)
Registrerad: 2026-03-09
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-08-31)
Registrerad: 2025-02-28
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-08-31)
Registrerad: 2024-03-01
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-08-31)
Registrerad: 2023-02-08
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Uppsala
Andra registrerade bolag med säte i Uppsala.
- + Est Productions ABAB
- 011STUDIO ABAB
- 018 Interiör & Design ABAB
- 018 Ventilation ABAB
- 018MÅLERI ABAB
- 02 Bygg & Fastighet ABAB
- 04 Grupp ABAB
- 1 Frisör Uppsala ABAB