Aktivt företag
LJ Gravstenar AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-17
Aktiebolaget ska bedriva verksamhet inom tillverkning av gravstenar, stenhuggning och försäljning av granitstenar och andra stenprodukter som gravstenar, stenskulpturer och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 1 december 2020
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 23709 Huggning, formning och slutlig bearbetning av sten för prydnadsändamål
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Jaktvägen 3
- Postnummer & ort
- 14734 TUMBA
- Registrerat namn
- LJ Gravstenar ABReg 2020-12-01
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
670 tkr
▼ 15,5 %Årets resultat
27 tkr
▲ 836,7 %Tillgångar
341 tkr
▲ 3,1 %Eget kapital
223 tkr
▲ 13,8 %Soliditet
65,2 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
31 tkr
▼ 81,9 %Totala skulder
119 tkr
▼ 12,4 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 669 594 | 792 473 | 1 137 397 | 1 500 942 | 1 071 156 |
| Övriga externa kostnader | 7 453 | 46 497 | 49 989 | 15 838 | 379 |
| Personalkostnader | 35 044 | 147 180 | 427 555 | 420 093 | 0 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 26 025 | −4 841 | −205 441 | −44 902 | 540 396 |
| Resultat e. fin. poster | 27 053 | −3 672 | −205 707 | −44 902 | 540 396 |
| Resultat före skatt | 27 053 | −3 672 | −205 707 | −44 902 | 540 396 |
| Årets resultat | 27 053 | −3 672 | −205 707 | −44 902 | 424 753 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 341 302 | 331 127 | 473 333 | 720 432 | 721 633 |
| Kassa & bank | 30 912 | 170 972 | 160 631 | 383 795 | 415 478 |
| Summa tillgångar | 341 302 | 331 127 | 473 333 | 720 432 | 721 633 |
| Eget kapital | 222 524 | 195 471 | 199 143 | 404 851 | 449 753 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 118 778 | 135 656 | 274 190 | 315 581 | 271 880 |
| Soliditet (%) | 65,2 % | 59,0 % | 42,1 % | 56,2 % | 62,3 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har minskat 3 år i rad, från 1,5 mkr (2022) till 670 tkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 27 tkr, en nettomarginal på 4,0 %. 2 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 65,2 % vid årets slut, upp från 56,2 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,9 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 21 % av bolagen med samma huvudbransch, huggning, formning och slutlig bearbetning av sten för prydnadsändamål (SNI 23709). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
3,9 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
4,0 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−15,5 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−23,6 % per år
2022 till 2025
Avkastning på eget kapital
12,2 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,87
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
670 tkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-23
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-08-31)
Registrerad: 2026-02-27
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-08-31)
Registrerad: 2025-02-20
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-08-31)
Registrerad: 2024-02-28
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-08-31)
Registrerad: 2023-02-21
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Tumba
Andra registrerade bolag med säte i Tumba.
- 10 NABO ABAB
- 10STA ABAB
- 28 Nabo ABAB
- 355 Betonghåltagning ABAB
- 74 Bygg ABAB
- 78 Elservice ABAB
- Å O Teknik & Flyg ABAB
- A P H Elektriska AktiebolagAB