Aktivt företag
LJL Development AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-07
Företaget bedriver konsultverksamhet inom fastighetsutveckling samt handel med värdepapper och konsultation inom ekonomi och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 29 december 2016
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 64991 Investmentverksamhet
- Bransch (SNI)
- SNI 70200 Konsultverksamhet avseende företags organisation
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Edelsbergsvägen 96
- Postnummer & ort
- 82134 BOLLNÄS
- Registrerat namn
- LJL Development ABReg 2016-12-29
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
387 tkr
▲ 2360,1 %Årets resultat
102 tkr
▲ 1375,3 %Tillgångar
981 tkr
▲ 11,4 %Eget kapital
710 tkr
▲ 16,8 %Soliditet
86,5 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
101 tkr
▲ 104670,8 %Totala skulder
97 tkr
▲ 91,3 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 387 473 | 15 750 | 194 599 | 449 999 | 259 212 |
| Övriga externa kostnader | 79 292 | 23 715 | 77 873 | 37 963 | 1 250 |
| Personalkostnader | 141 557 | 44 681 | 61 767 | 265 158 | 0 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 89 637 | −52 646 | 54 959 | 146 878 | 257 150 |
| Resultat e. fin. poster | 89 008 | −53 020 | 4 039 | 146 878 | 256 298 |
| Resultat före skatt | 136 808 | −7 020 | −12 492 | 109 891 | 191 945 |
| Årets resultat | 102 073 | −8 004 | −22 707 | 87 034 | 150 631 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 804 300 | 804 300 | 804 300 | 804 300 | 804 300 |
| Omsättningstillgångar | 176 580 | 76 096 | 122 706 | 344 695 | 87 920 |
| Kassa & bank | 100 580 | 96 | 19 740 | 246 862 | 37 889 |
| Summa tillgångar | 980 880 | 880 396 | 927 006 | 1 148 995 | 892 220 |
| Eget kapital | 710 006 | 607 933 | 615 937 | 638 644 | 551 610 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 96 803 | 50 592 | 43 198 | 259 011 | 126 257 |
| Soliditet (%) | 86,5 % | 89,1 % | 89,4 % | 73,0 % | 80,9 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Årets resultat blev en vinst på 102 tkr, en nettomarginal på 26,3 %. 3 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 86,5 % vid årets slut, upp från 73,0 % (2021).
- Omsättningen var högre än hos 62 % av bolagen med samma huvudbransch, investmentverksamhet (SNI 64991). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
23,1 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
26,3 %
Årets resultat / omsättning
Genomsnittlig tillväxt
+10,6 % per år
2020 till 2024
Avkastning på eget kapital
14,4 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,82
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
387 tkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-13
7 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-07-23
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-07-29
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-07-24
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-06-17
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-06-30
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2019-12-31)
Registrerad: 2020-07-26
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2018-12-31)
Registrerad: 2019-07-28
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Bollnäs
Andra registrerade bolag med säte i Bollnäs.
- 3 i D ABAB
- 3 line sign AktiebolagAB
- 3D Delta Design ABAB
- 3North ABAB
- A Palmborn Invest ABAB
- Å. Eklunds Bleck- & Plåtslageri AktiebolagAB
- A. Forsells Fastigheter i Söderhamn ABAB
- A. Forsells i Bollnäs ABAB