Aktivt företag
Ljudcenter i Halmstad Aktiebolag
Översikt
Uppdaterad 2026-05-11
Bolaget skall bedriva handel med stereoanläggningar, radio och TV samt utföra reparationer och service i anslutning härtill ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 22 januari 1981
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 43210 Elinstallationer
- Bransch (SNI)
- SNI 47403 Detaljhandel med ljud- och bildanläggningar samt videoutrustning
- Bransch (SNI)
- SNI 47541 Detaljhandel med elektriska hushållsmaskiner och hushållsapparater, utom via internet eller postorder
- Bransch (SNI)
- SNI 47552 Detaljhandel med belysningsartiklar, bordsartiklar och hushållsartiklar utom möbler
- Bransch (SNI)
- SNI 71123 Teknisk konsultverksamhet inom elteknik
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Knut Peters Väg 42
- Postnummer & ort
- 30241 HALMSTAD
- Registrerat namn
- Ljudcenter i Halmstad AktiebolagReg 1981-01-22
- Registrerat namn
- LC InstallationReg 2024-10-01
- Registrerat namn
- LC Concept StoreReg 2024-10-01
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
53,7 mkr
▲ 23,4 %Årets resultat
540 tkr
▼ 10,4 %Tillgångar
16,1 mkr
▼ 2,7 %Eget kapital
9,9 mkr
▲ 5,8 %Soliditet
63,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
38
Medelantal
Kassa & bank
0 kr
▼ 100,0 %Totala skulder
5,9 mkr
▼ 14,4 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 53 673 954 | 43 496 688 | 49 141 000 | 40 628 000 |
| Övriga externa kostnader | 6 695 040 | 4 988 393 | - | - |
| Personalkostnader | 19 972 644 | 16 371 838 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 779 197 | 1 224 963 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 715 047 | 1 143 897 | 793 000 | 420 000 |
| Resultat före skatt | 715 047 | 813 897 | - | - |
| Årets resultat | 539 750 | 602 571 | - | - |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | 3 277 730 | 2 686 650 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 12 804 155 | 13 845 355 | - | - |
| Kassa & bank | 0 | 2 981 | - | - |
| Summa tillgångar | 16 081 885 | 16 532 005 | - | - |
| Eget kapital | 9 866 680 | 9 326 930 | - | - |
| Långfristiga skulder | 1 910 065 | 1 960 213 | - | - |
| Kortfristiga skulder | 3 975 140 | 4 914 862 | - | - |
| Soliditet (%) | 63,0 % | 58,0 % | 64,0 % | 44,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 23,4 % jämfört med 2024, till 53,7 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 540 tkr, en nettomarginal på 1,0 %.
- Soliditeten var 63,0 % vid årets slut, upp från 44,0 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 3,2 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 98 % av bolagen med samma huvudbransch, elinstallationer (SNI 43210). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
1,5 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
1,0 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+23,4 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+9,7 % per år
2022 till 2025
Avkastning på eget kapital
5,5 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
3,22
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,4 mkr
38 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-15
1 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-08-31)
Registrerad: 2026-02-26
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Halmstad
Andra registrerade bolag med säte i Halmstad.
- 021 Gruppen ABAB
- 035 Gruppen ABAB
- 035 Hus AktiebolagAB
- 035 Vård & Omsorg ABAB
- 1315 Invest ABAB
- 1389 Holding ABAB
- 16 FYRTIO ABAB
- 2 Fulle Menn Racing ABAB