Aktivt företag
Ljungbergs Flygteknik AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-08
Service och underhåll av flygplan och helikoptrar, besiktnings-, rådgivnings- och konsultverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 4 januari 2018
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 33160 Reparation och underhåll av civila luftfartyg och rymdfarkoster
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Ö.Vingåker Götbol
- Postnummer & ort
- 64191 KATRINEHOLM
- Registrerat namn
- Ljungbergs Flygteknik ABReg 2018-01-04
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
615 tkr
▼ 19,8 %Årets resultat
234 tkr
▲ 27,9 %Tillgångar
1,7 mkr
▲ 21,7 %Eget kapital
1,1 mkr
▲ 26,0 %Soliditet
65,3 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
1,6 mkr
▲ 28,5 %Totala skulder
603 tkr
▲ 14,3 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 614 915 | 766 396 | 799 698 | 794 000 | 828 000 |
| Övriga externa kostnader | 51 522 | 29 369 | 68 394 | - | - |
| Personalkostnader | 265 221 | 456 446 | 588 972 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 269 935 | 212 896 | 111 676 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 295 011 | 230 591 | 112 241 | 169 000 | 239 000 |
| Resultat före skatt | 295 011 | 230 591 | 112 241 | - | - |
| Årets resultat | 234 474 | 183 350 | 89 120 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 5 545 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 1 738 685 | 1 428 804 | 1 209 645 | - | - |
| Kassa & bank | 1 603 154 | 1 247 662 | 779 494 | - | - |
| Summa tillgångar | 1 738 685 | 1 428 804 | 1 215 190 | - | - |
| Eget kapital | 1 135 542 | 901 069 | 717 718 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 603 143 | 527 735 | 497 472 | - | - |
| Soliditet (%) | 65,3 % | 63,1 % | 59,1 % | 56,1 % | 47,5 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen har minskat 2 år i rad, från 800 tkr (2022) till 615 tkr (2024).
- Årets resultat blev en vinst på 234 tkr, en nettomarginal på 38,1 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 65,3 % vid årets slut, upp från 56,1 % (2021).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,9 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 41 % av bolagen med samma huvudbransch, reparation och underhåll av civila luftfartyg och rymdfarkoster (SNI 33160). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
43,9 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
38,1 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−19,8 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
−7,2 % per år
2020 till 2024
Avkastning på eget kapital
20,6 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,88
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
615 tkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-16
2 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Katrineholm
Andra registrerade bolag med säte i Katrineholm.
- 3DKraft Sverige ABAB
- 3U Sweden ABAB
- 59North Wheels ABAB
- A Forss Konsult ABAB
- A M Söderstierna Åkeri AktiebolagAB
- A-Staffing Sweden ABAB
- A-System ABAB
- A. Hellströms Åkeri ABAB