Aktivt företag
Ljungqvist Fysio AB
Översikt
Verksamheten bedriver fysioterapi, rehabilitering samt friskvård riktad mot motionärer och idrottare. Även konsultinsatser, utbildning och föreläsningar erbjuds till idrottsföreningar samt personer med diabetes.
- Registrerat
- 20 juli 2021
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 86950 Fysioterapeutisk verksamhet
- Bransch (SNI)
- SNI 47631 Detaljhandel med sport- och fritidsartiklar utom cyklar och båtar
- Bransch (SNI)
- SNI 85510 Sport- och fritidsutbildning
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Postnummer & ort
- 43294 VARBERG
- Registrerat namn
- Ljungqvist Fysio ABReg 2021-07-20
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
1,1 mkr
▲ 0,3 %Årets resultat
113 tkr
▲ 596,5 %Tillgångar
378 tkr
▲ 28,9 %Eget kapital
331 tkr
▲ 52,1 %Soliditet
87,7 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
277 tkr
▲ 170,0 %Totala skulder
46 tkr
▼ 38,2 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 1 121 920 | 1 118 251 | 794 677 | 681 000 |
| Övriga externa kostnader | 253 063 | 309 620 | 264 669 | - |
| Personalkostnader | 716 242 | 775 797 | 298 321 | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 143 123 | 20 953 | 229 791 | - |
| Resultat e. fin. poster | 143 270 | 20 619 | 229 842 | 194 000 |
| Resultat före skatt | 143 270 | 20 619 | 229 842 | - |
| Årets resultat | 113 413 | 16 283 | 182 506 | - |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | 26 517 | 35 117 | 0 | - |
| Omsättningstillgångar | 351 075 | 257 756 | 355 518 | - |
| Kassa & bank | 276 648 | 102 478 | 248 797 | - |
| Summa tillgångar | 377 592 | 292 873 | 355 518 | - |
| Eget kapital | 331 093 | 217 680 | 311 397 | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 46 499 | 75 193 | 44 121 | - |
| Soliditet (%) | 87,7 % | 74,3 % | 87,6 % | 86,2 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 2 år i rad, från 795 tkr (2023) till 1,1 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 113 tkr, en nettomarginal på 10,1 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 87,7 % vid årets slut.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 7,6 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 57 % av bolagen med samma huvudbransch, fysioterapeutisk verksamhet (SNI 86950). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
12,8 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
10,1 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+0,3 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+18,8 % per år
2023 till 2025
Avkastning på eget kapital
34,3 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
7,55
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-06-29
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-06-28
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-06-24
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-07-03
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Varberg
Andra registrerade bolag med säte i Varberg.
- &Axtelius ABAB
- &Go ABAB
- 1Security ABAB
- 21st CenturyProtection ABAB
- 22 Gym Bros ABAB
- 3CAD i Örebro HandelsbolagHB
- 3D-Design i Varberg ABAB
- 4 LIFE Academy ABAB