Aktivt företag
Ljungsgård Invest AB
Översikt
Bolaget skall bedriva konsultverksamhet inom åkeribranschen med inriktning på logistiklösningar, äga och förvalta lös och fast egendom och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 7 december 2009
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 71121 Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Hemsögatan 9
- Postnummer & ort
- 25734 RYDEBÄCK
- Registrerat namn
- Ljungsgård Invest ABReg 2010-01-12
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
2,1 mkr
▲ 10,1 %Årets resultat
504 tkr
▲ 68,7 %Tillgångar
3,0 mkr
▲ 11,8 %Eget kapital
1,3 mkr
▲ 29,1 %Soliditet
73,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
2,5 mkr
▲ 38,2 %Totala skulder
608 tkr
▲ 27,6 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 2 125 149 | 1 930 681 | 1 610 690 | 2 728 000 | 4 010 000 |
| Övriga externa kostnader | 286 151 | 604 354 | 493 977 | - | - |
| Personalkostnader | 1 302 714 | 834 436 | 802 728 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 523 623 | 362 245 | 291 595 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 523 629 | 361 539 | 291 043 | 742 000 | 574 000 |
| Resultat före skatt | 646 439 | 399 750 | 305 748 | - | - |
| Årets resultat | 504 258 | 298 901 | 232 190 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 473 879 | 616 249 | 139 435 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 2 495 742 | 2 040 397 | 2 540 955 | - | - |
| Kassa & bank | 2 494 107 | 1 804 774 | 2 189 659 | - | - |
| Summa tillgångar | 2 969 621 | 2 656 646 | 2 680 390 | - | - |
| Eget kapital | 1 349 409 | 1 045 151 | 1 146 250 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 607 765 | 476 238 | 360 672 | - | - |
| Soliditet (%) | 73,0 % | - | - | - | - |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 2 år i rad, från 1,6 mkr (2023) till 2,1 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 504 tkr, en nettomarginal på 23,7 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 73,0 % vid årets slut.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 4,1 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 71 % av bolagen med samma huvudbransch, teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik (SNI 71121). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
24,6 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
23,7 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+10,1 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−14,7 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
37,4 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
4,11
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
2,1 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-08-31)
Registrerad: 2026-01-09
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-08-31)
Registrerad: 2025-01-05
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-08-31)
Registrerad: 2024-01-08
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-08-31)
Registrerad: 2023-01-10
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Rydebäck
Andra registrerade bolag med säte i Rydebäck.
- 8182 ABAB
- AA Fysio och Rehab ABAB
- AB RydebäcksrevisornAB
- AB TEGEL i RydebäckAB
- ACIR Consulting ABAB
- ACR Medical Consultant ABAB
- Active Business Management Sweden ABAB
- Adocto Holding ABAB