Aktivt företag
LLT Bygg och Montage AB
Översikt
Renovering, ombyggnad och nybyggnation
- Registrerat
- 19 juli 2021
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 41000 Byggande av bostadshus och andra byggnader
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Collins väg 39B
- Postnummer & ort
- 23633 HÖLLVIKEN
- Registrerat namn
- LLT Bygg och Montage ABReg 2021-07-19
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2026Omsättning
13,6 mkr
▼ 4,2 %Årets resultat
96 tkr
▲ 4,1 %Tillgångar
1,5 mkr
▲ 8,9 %Eget kapital
738 tkr
▲ 14,9 %Soliditet
48,3 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
3
Medelantal
Kassa & bank
842 tkr
▲ 123,4 %Totala skulder
789 tkr
▲ 3,8 %| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 13 563 762 | 14 158 362 | 9 781 393 | 6 867 158 | 9 619 778 |
| Övriga externa kostnader | 635 936 | 578 557 | 563 101 | - | - |
| Personalkostnader | 2 240 300 | 2 266 158 | 2 611 245 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 120 116 | 112 952 | 47 669 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 120 572 | 115 386 | 44 713 | 16 874 | 942 859 |
| Resultat före skatt | 120 572 | 115 386 | 44 713 | - | - |
| Årets resultat | 95 737 | 91 960 | 34 346 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 21 400 | 42 800 | 64 200 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 1 505 555 | 1 359 409 | 1 209 814 | - | - |
| Kassa & bank | 842 228 | 377 014 | 381 799 | - | - |
| Summa tillgångar | 1 526 955 | 1 402 209 | 1 274 014 | - | - |
| Eget kapital | 738 127 | 642 391 | 550 431 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 788 828 | 759 818 | 723 583 | - | - |
| Soliditet (%) | 48,3 % | 45,8 % | 43,2 % | 56,9 % | 44,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2026- Omsättningen minskade med 4,2 % jämfört med 2025, till 13,6 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 96 tkr, en nettomarginal på 0,7 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 48,3 % vid årets slut, ned från 56,9 % (2023).
- Omsättningen var högre än hos 90 % av bolagen med samma huvudbransch, byggande av bostadshus och andra byggnader (SNI 41000). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
0,9 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
0,7 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−4,2 %
2025 till 2026
Genomsnittlig tillväxt
+9,0 % per år
2022 till 2026
Avkastning på eget kapital
13,0 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,91
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
4,5 mkr
3 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
5 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2026-06-30)
Registrerad: 2026-09-02
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-06-30)
Registrerad: 2025-12-11
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-06-30)
Registrerad: 2024-10-16
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-06-30)
Registrerad: 2023-12-12
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-06-30)
Registrerad: 2022-11-16
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Höllviken
Andra registrerade bolag med säte i Höllviken.
- 023 Production ABAB
- 040-Gruppen ABAB
- 1 Tire ABAB
- 1000TACK ABAB
- 1013 Förvaltning ABAB
- 134an Förvaltning ABAB
- 2 CV Invest ABAB
- 2 Minds ABAB