Aktivt företag
LN Fordonsmontage AB
Översikt
Uppdaterad 2026-08-02
Bolaget ska bedriva påbyggnation av transportbilar och service av bakgavelliftar. Samt reparationer och extrautrustning på husvagnar och husbilar.
- Registrerat
- 19 oktober 2021
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 29320 Tillverkning av andra delar och tillbehör till motorfordon
- Bransch (SNI)
- SNI 95311 Allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar
- Bransch (SNI)
- SNI 47811 Detaljhandel med personbilar och lätta motorfordon
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Bredbandsvagen 7
- Postnummer & ort
- 29162 KRISTIANSTAD
- Registrerat namn
- LN Fordonsmontage ABReg 2022-02-11
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
14,5 mkr
▲ 19,1 %Årets resultat
676 tkr
▼ 12,4 %Tillgångar
5,5 mkr
▲ 39,7 %Eget kapital
2,1 mkr
▲ 47,4 %Soliditet
42,5 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
4
Medelantal
Kassa & bank
747 tkr
▲ 245,1 %Totala skulder
3,1 mkr
▲ 23,4 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 14 457 010 | 12 142 398 | 9 526 244 | 5 369 250 | 5 369 250 |
| Övriga externa kostnader | 2 203 559 | 2 239 021 | 1 389 767 | 512 295 | - |
| Personalkostnader | 2 764 689 | 1 739 642 | 1 619 202 | 937 343 | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 1 178 062 | 1 076 960 | 282 533 | 541 412 | - |
| Resultat e. fin. poster | 1 175 540 | 1 070 319 | 282 891 | 533 487 | 533 487 |
| Resultat före skatt | 875 540 | 1 070 319 | 282 891 | 533 487 | - |
| Årets resultat | 675 933 | 771 510 | 212 409 | 417 062 | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 453 795 | 512 376 | 238 068 | 23 999 | - |
| Omsättningstillgångar | 5 047 121 | 3 424 521 | 1 892 902 | 1 549 597 | - |
| Kassa & bank | 746 908 | 216 442 | 241 989 | 430 298 | - |
| Summa tillgångar | 5 500 916 | 3 936 897 | 2 130 970 | 1 573 596 | - |
| Eget kapital | 2 101 914 | 1 425 981 | 654 471 | 442 062 | - |
| Långfristiga skulder | 10 154 | 3 732 | 22 060 | 4 603 | - |
| Kortfristiga skulder | 3 088 848 | 2 507 184 | 1 454 439 | 1 126 931 | - |
| Soliditet (%) | 42,5 % | 36,2 % | 30,7 % | 28,1 % | 28,1 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 2 år i rad, från 9,5 mkr (2023) till 14,5 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 676 tkr, en nettomarginal på 4,7 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 4 åren.
- Soliditeten var 42,5 % vid årets slut, upp från 28,1 % (2022).
- Omsättningen var högre än hos 83 % av bolagen med samma huvudbransch, tillverkning av andra delar och tillbehör till motorfordon (SNI 29320). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
8,1 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
4,7 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+19,1 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+23,2 % per år
2023 till 2025
Avkastning på eget kapital
32,2 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,63
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
3,6 mkr
4 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-08-02
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-06-08
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-06-30
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-05-15
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-05-18
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Kristianstad
Andra registrerade bolag med säte i Kristianstad.
- 0 tid ABAB
- 04 Taxi och Transport ABAB
- 100% Rent Vatten Sverige ABAB
- 27 FYRA Invest ABAB
- 2develop i Kristianstad ABAB
- 2printit ABAB
- 2xww Holding ABAB
- 365 group ABAB