Aktivt företag
Local Reach Media Sverige AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-08
Företaget ska syssla med försäljning och rådgivning inom reklam- , annonsering-,media- och marknadskommunikation samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 9 januari 2023
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 73120 Mediebyråverksamhet och annonsförsäljning
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Drottninggården 131
- C/o
- Ljungqvist
- Postnummer & ort
- 26146 LANDSKRONA
- Registrerat namn
- Local Reach Media Sverige ABReg 2023-01-09
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
4,7 mkr
▲ 10,1 %Årets resultat
282 tkr
▲ 149,0 %Tillgångar
944 tkr
▼ 39,2 %Eget kapital
421 tkr
▲ 204,0 %Soliditet
60,2 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
694 tkr
▲ 25,1 %Totala skulder
338 tkr
▼ 75,2 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 |
|---|---|---|
| Resultaträkning | ||
| Nettoomsättning | 4 665 714 | 4 239 057 |
| Övriga externa kostnader | 5 134 443 | 4 575 486 |
| Personalkostnader | 315 771 | 264 698 |
| Avskrivningar | - | - |
| Rörelseresultat | 492 812 | 203 049 |
| Resultat e. fin. poster | 492 384 | 203 125 |
| Resultat före skatt | 362 630 | 147 699 |
| Årets resultat | 282 443 | 113 448 |
| Balansräkning | ||
| Anläggningstillgångar | - | - |
| Omsättningstillgångar | 943 887 | 1 553 655 |
| Kassa & bank | 693 765 | 554 424 |
| Summa tillgångar | 943 887 | 1 553 655 |
| Eget kapital | 420 891 | 138 448 |
| Långfristiga skulder | - | - |
| Kortfristiga skulder | 337 816 | 1 359 781 |
| Soliditet (%) | 60,2 % | 11,7 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen ökade med 10,1 % jämfört med 2023, till 4,7 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 282 tkr, en nettomarginal på 6,1 %.
- Soliditeten var 60,2 % vid årets slut, upp från 11,7 % (2023).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,8 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 87 % av bolagen med samma huvudbransch, mediebyråverksamhet och annonsförsäljning (SNI 73120). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
10,6 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
6,1 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+10,1 %
2023 till 2024
Avkastning på eget kapital
67,1 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,79
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
4,7 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-06
2 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Landskrona
Andra registrerade bolag med säte i Landskrona.
- 1413 Bryggkultur ABAB
- 2 Touch Beauty Lounge ABAB
- 261 Consulting ABAB
- 261 Ekonomi ABAB
- 261 Invest ABAB
- 261 Solutions ABAB
- 2Boman ABAB
- 2cureX ABAB