Aktivt företag
Lofteruds Service AB
Översikt
Bolaget skall bedriva godstransporter, budkörning och uthyrning av fordon, samt äga och förvalta fast och lös egendom samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 14 januari 1999
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 52260 Annan stödverksamhet avseende transport
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Box 171
- Postnummer & ort
- 44124 ALINGSÅS
- Registrerat namn
- Lofteruds Service ABReg 2023-05-22
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
2,0 mkr
▼ 48,5 %Årets resultat
45 tkr
▼ 90,0 %Tillgångar
390 tkr
▼ 21,1 %Eget kapital
-386 tkr
▲ 10,5 %Soliditet
-98,9 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
2
Medelantal
Kassa & bank
2 tkr
▲ 210,8 %Totala skulder
776 tkr
▼ 16,2 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 982 094 | 3 848 331 | 3 972 861 | 4 070 000 | 3 515 000 |
| Övriga externa kostnader | 261 208 | 374 742 | 354 617 | - | - |
| Personalkostnader | 663 427 | 1 418 501 | 1 346 850 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 74 067 | 496 094 | 576 737 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 45 136 | 452 173 | 557 500 | 949 000 | −153 000 |
| Resultat före skatt | 45 136 | 452 173 | 557 500 | - | - |
| Årets resultat | 45 136 | 452 173 | 557 500 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 390 066 | 494 560 | 521 693 | - | - |
| Kassa & bank | 2 179 | 701 | 629 | - | - |
| Summa tillgångar | 390 066 | 494 560 | 521 693 | - | - |
| Eget kapital | −385 846 | −430 981 | −883 154 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | 0 | 106 626 | - | - |
| Kortfristiga skulder | 775 912 | 925 541 | 1 298 221 | - | - |
| Soliditet (%) | -98,9 % | -87,1 % | -169,3 % | -132,7 % | -273,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har minskat 3 år i rad, från 4,1 mkr (2022) till 2,0 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 45 tkr, en nettomarginal på 2,3 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Det egna kapitalet var negativt vid årets slut (−386 tkr), det vill säga skulderna översteg tillgångarna.
- De kortfristiga skulderna var större än omsättningstillgångarna (balanslikviditet 0,50).
- Omsättningen var högre än hos 44 % av bolagen med samma huvudbransch, annan stödverksamhet avseende transport (SNI 52260). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
3,7 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
2,3 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−48,5 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−13,3 % per år
2021 till 2025
Balanslikviditet
0,50
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
991 tkr
2 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-06-22
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-03-13
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-03-26
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-03-29
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Alingsås
Andra registrerade bolag med säte i Alingsås.
- 1:819 Fastighets ABAB
- 1Trade Group ABAB
- 2Pasn Holding ABAB
- 3P projekt ABAB
- 420 bygg & Inredning ABAB
- 49Books ABAB
- 4C Analysis ABAB
- 4E Analysis ABAB