Aktivt företag
Logistik i Stockholm Aktiebolag
Översikt
Uppdaterad 2026-05-12
Bolaget skall bedriva marknadsföring och postorderverksamhet av textilier, garn, presentartiklar, konsultverksamhet inom logistik samt idka därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 27 november 1986
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 46410 Partihandel med textilier
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Bergmyntegränd 130
- C/o
- c/o Törngren
- Postnummer & ort
- 16576 HÄSSELBY
- Registrerat namn
- Logistik i Stockholm AktiebolagReg 1987-03-16
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
896 tkr
▲ 34,2 %Årets resultat
3 tkr
▼ 89,6 %Tillgångar
560 tkr
▼ 16,7 %Eget kapital
164 tkr
▲ 1,6 %Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
14 tkr
▼ 80,0 %Totala skulder
396 tkr
▼ 22,5 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 895 846 | 667 759 | 850 914 | 887 212 | 815 880 |
| Övriga externa kostnader | 25 175 | 17 867 | 32 184 | 44 946 | 30 710 |
| Personalkostnader | 0 | 2 208 | 85 420 | 205 008 | 131 158 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 3 099 | 25 461 | 19 874 | −138 462 | −72 344 |
| Resultat e. fin. poster | 2 597 | 24 963 | 19 882 | −137 821 | −448 344 |
| Resultat före skatt | 2 597 | 24 963 | 19 882 | −137 821 | −448 344 |
| Årets resultat | 2 597 | 24 963 | 19 882 | −137 821 | −448 344 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 125 000 |
| Omsättningstillgångar | 460 349 | 572 852 | 711 329 | 856 122 | 1 125 720 |
| Kassa & bank | 13 651 | 68 284 | 50 866 | 44 224 | 314 048 |
| Summa tillgångar | 560 349 | 672 852 | 811 329 | 956 122 | 1 250 720 |
| Eget kapital | 163 930 | 161 333 | 136 370 | 116 489 | 104 310 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 396 419 | 511 519 | 674 959 | 839 633 | 1 146 410 |
| Soliditet (%) | - | 24,0 % | 14,9 % | 12,0 % | 8,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen ökade med 34,2 % jämfört med 2023, till 896 tkr.
- Årets resultat blev en vinst på 3 tkr, en nettomarginal på 0,3 %. 3 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
- Omsättningen var högre än hos 51 % av bolagen med samma huvudbransch, partihandel med textilier (SNI 46410). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
0,3 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
0,3 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+34,2 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+2,4 % per år
2020 till 2024
Avkastning på eget kapital
1,6 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,16
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
896 tkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-16
5 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-06-08
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-06-12
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-07-28
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-07-30
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2019-12-31)
Registrerad: 2020-07-28
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Hässelby
Andra registrerade bolag med säte i Hässelby.
- 164 Nya internationella förskolan ABAB
- 321 Redovisningskonsult ABAB
- 360 Interim Solution ABAB
- 3A Betong ABAB
- 59 Investeringslösningar ABAB
- 808Harmonies ABAB
- A M Frisör ABAB
- A Ma Storköksmontage ABAB