Aktivt företag
Logopedcoachen Sara H AB
Översikt
Företaget ska utbilda och handleda personal inom skola och omsorg.
- Registrerat
- 26 september 2023
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 85599 Annan övrig utbildning
- Bransch (SNI)
- SNI 86999 Annan övrig hälso- och sjukvård
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Postnummer & ort
- 61157 NYKÖPING
- Registrerat namn
- Logopedcoachen Sara H ABReg 2023-09-26
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2026Omsättning
672 tkr
▲ 17,9 %Årets resultat
44 tkr
▲ 1464,3 %Tillgångar
297 tkr
▲ 30,9 %Eget kapital
148 tkr
▲ 42,9 %Soliditet
49,6 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
219 tkr
▲ 12,5 %Totala skulder
150 tkr
▲ 63,0 %| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 |
|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 672 051 | 570 122 | 371 870 |
| Övriga externa kostnader | 93 797 | 57 924 | 25 919 |
| Personalkostnader | 554 144 | 508 916 | 218 870 |
| Avskrivningar | - | - | - |
| Rörelseresultat | 23 988 | 2 841 | 127 081 |
| Resultat e. fin. poster | 24 330 | 4 037 | 127 236 |
| Resultat före skatt | 56 291 | 4 037 | 95 275 |
| Årets resultat | 44 331 | 2 834 | 75 524 |
| Balansräkning | |||
| Anläggningstillgångar | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 297 497 | 227 200 | 312 322 |
| Kassa & bank | 219 292 | 194 892 | 265 900 |
| Summa tillgångar | 297 497 | 227 200 | 312 322 |
| Eget kapital | 147 689 | 103 358 | 125 524 |
| Långfristiga skulder | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 149 808 | 91 881 | 154 837 |
| Soliditet (%) | 49,6 % | 56,7 % | 48,3 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2026- Omsättningen ökade med 17,9 % jämfört med 2025, till 672 tkr.
- Årets resultat blev en vinst på 44 tkr, en nettomarginal på 6,6 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 49,6 % vid årets slut.
- Omsättningen var högre än hos 66 % av bolagen med samma huvudbransch, annan övrig utbildning (SNI 85599). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
3,6 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
6,6 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+17,9 %
2025 till 2026
Avkastning på eget kapital
30,0 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,99
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
3 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2026-06-30)
Registrerad: 2026-09-01
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-06-30)
Registrerad: 2025-08-18
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-06-30)
Registrerad: 2024-08-29
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Nyköping
Andra registrerade bolag med säte i Nyköping.
- 24-sju Oxelösund ABAB
- 2njoy Production ABAB
- 3 F:s Hobby Service HandelsbolagHB
- 3D Logistic ABAB
- 47:an Capital AktiebolagAB
- 4G Entreprenad ABAB
- 4zero ABAB
- 4zero Invest ABAB