Logopedteamet Stockholm AB
Översikt
Erbjuda logopedisk diagnostik, behandling, utbildning samt konsultativa tjänster inom barns- och ungdomars tal- , språk och kommunikationsstörningar, läs- och skrivsvårigheter, neurologopedi, dyskalkyli, stamning samt röstlogopedi. Förskrivning av hjälpmedel. Försäljning samt utveckling av material inom logopedi. Bedömning och behandling sker i behandlingsrum alt via videolänk. Till detta kommer förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 5 juli 2018
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 86999 Annan övrig hälso- och sjukvård
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Samaritvägen 12
- Postnummer & ort
- 14741 TUMBA
- Registrerat namn
- Logopedteamet Stockholm ABReg 2018-07-05
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 6 297 376 | 5 950 430 | 3 296 464 | 2 797 888 | 1 391 836 |
| Övriga externa kostnader | 936 813 | 1 029 991 | 776 036 | 424 682 | 308 490 |
| Personalkostnader | 4 830 837 | 4 022 104 | 2 505 266 | 1 978 368 | 911 967 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 700 245 | 771 273 | 43 898 | 411 838 | 191 066 |
| Resultat e. fin. poster | 703 182 | 772 501 | 43 699 | 411 731 | 191 066 |
| Resultat före skatt | 703 182 | 772 501 | 43 699 | 411 731 | 191 066 |
| Årets resultat | 558 575 | 612 409 | 34 123 | 326 000 | 149 980 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 1 887 320 | 1 224 699 | 600 521 | 734 781 | 408 032 |
| Kassa & bank | 1 216 931 | 1 057 525 | 453 382 | 650 189 | 328 324 |
| Summa tillgångar | 1 887 320 | 1 224 699 | 600 521 | 734 781 | 408 032 |
| Eget kapital | 1 125 470 | 866 895 | 354 486 | 470 363 | 244 363 |
| Långfristiga skulder | 78 | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 761 772 | 357 804 | 246 035 | 264 418 | 163 669 |
| Soliditet (%) | 59,6 % | 70,8 % | 59,0 % | 64,0 % | 60,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen har ökat 4 år i rad, från 1,4 mkr (2020) till 6,3 mkr (2024).
- Årets resultat blev en vinst på 559 tkr, en nettomarginal på 8,9 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 5 åren.
- Soliditeten var 59,6 % vid årets slut.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,5 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 97 % av bolagen med samma huvudbransch, annan övrig hälso- och sjukvård (SNI 86999). Se de största bolagen i branschen
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
5 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Tumba
Andra registrerade bolag med säte i Tumba.
- 10 NABO ABAB
- 10STA ABAB
- 28 Nabo ABAB
- 355 Betonghåltagning ABAB
- 74 Bygg ABAB
- 78 Elservice ABAB
- Å O Teknik & Flyg ABAB
- A P H Elektriska AktiebolagAB