Registrerat, ej verksamt
Löjtnantsgården Fastigheter AB
Översikt
Bolaget skall bedriva fastighetsförvaltning av egenägda och andra fastigheter och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 20 januari 2014
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 68201 Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Nej
- Gatuadress
- Jula Löjtnantsgården 1
- Postnummer & ort
- 54293 MARIESTAD
- Registrerat namn
- Löjtnantsgården Fastigheter ABReg 2014-06-23
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
2,3 mkr
▲ 6,2 %Årets resultat
915 tkr
▲ 227,4 %Tillgångar
13,2 mkr
▲ 12,4 %Eget kapital
5,3 mkr
▲ 21,0 %Kassa & bank
1,7 mkr
▲ 216,8 %Totala skulder
6,8 mkr
▲ 12,4 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 2 300 291 | 2 165 710 | 1 962 681 | 2 091 543 | 2 003 000 |
| Övriga externa kostnader | 180 735 | 193 827 | 150 394 | 878 064 | - |
| Personalkostnader | - | - | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 1 111 428 | 530 080 | 671 817 | 1 071 721 | - |
| Resultat e. fin. poster | 942 219 | 277 401 | 419 242 | 939 731 | 1 058 000 |
| Resultat före skatt | 1 157 219 | 364 401 | 439 242 | 799 731 | - |
| Årets resultat | 914 510 | 279 286 | 339 297 | 631 712 | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 11 013 488 | 10 583 289 | 10 875 047 | 10 416 805 | - |
| Omsättningstillgångar | 2 208 518 | 1 182 400 | 759 082 | 565 696 | - |
| Kassa & bank | 1 696 568 | 535 567 | 282 513 | 586 684 | - |
| Summa tillgångar | 13 222 006 | 11 765 689 | 11 634 129 | 10 982 501 | - |
| Eget kapital | 5 266 686 | 4 352 177 | 4 072 890 | 3 733 594 | - |
| Långfristiga skulder | 5 967 820 | 5 134 896 | 5 312 772 | 5 490 648 | - |
| Kortfristiga skulder | 872 500 | 948 616 | 831 467 | 321 259 | - |
| Soliditet (%) | - | - | 44,7 % | 44,1 % | 36,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 2 år i rad, från 2,0 mkr (2023) till 2,3 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 915 tkr, en nettomarginal på 39,8 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 4 åren.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,5 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 77 % av bolagen med samma huvudbransch, uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder (SNI 68201). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
48,3 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
39,8 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+6,2 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+3,5 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
17,4 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,53
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Mariestad
Andra registrerade bolag med säte i Mariestad.
- 1:an & 2:an safe coaching handelsbolagHB
- 2WR ABAB
- 4e2 Synergy ABAB
- 64 Machines ABAB
- A Berglöw Fastighetsförvaltning KommanditbolagKB
- A o G Landenmark ABAB
- A. Forslund Hälsokost AktiebolagAB
- A. Hagström Holding ABAB