Aktivt företag
Lomiti Holding AB
Översikt
Bolaget skall bedriva installation inom el, IT, nätverk och rörläggeri samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 19 maj 2021
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 81100 Fastighetsrelaterad stödverksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Laggarebacken 10 g
- Postnummer & ort
- 44157 ALINGSÅS
- Registrerat namn
- Lomiti Holding ABReg 2021-05-19
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2023Omsättning
120 tkr
▲ 100,0 %Årets resultat
76 tkr
▲ 166,6 %Tillgångar
518 tkr
▲ 22,1 %Eget kapital
104 tkr
▲ 97,6 %Soliditet
20,1 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
165 tkr
▲ 132,7 %Totala skulder
414 tkr
▲ 11,4 %| Nyckeltal | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 120 000 | 60 000 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 23 868 | 24 216 | - |
| Personalkostnader | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - |
| Rörelseresultat | 96 132 | 35 784 | - |
| Resultat e. fin. poster | 96 117 | 35 784 | −1 050 |
| Resultat före skatt | 96 117 | 35 784 | - |
| Årets resultat | 76 315 | 28 630 | - |
| Balansräkning | |||
| Anläggningstillgångar | 353 500 | 353 500 | - |
| Omsättningstillgångar | 164 579 | 70 734 | - |
| Kassa & bank | 164 579 | 70 734 | - |
| Summa tillgångar | 518 079 | 424 234 | - |
| Eget kapital | 103 895 | 52 580 | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 414 184 | 371 654 | - |
| Soliditet (%) | 20,1 % | 12,4 % | 6,3 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2023- Årets resultat blev en vinst på 76 tkr, en nettomarginal på 63,6 %.
- Soliditeten var 20,1 % vid årets slut, upp från 6,3 % (2021).
- De kortfristiga skulderna var större än omsättningstillgångarna (balanslikviditet 0,40).
Rörelsemarginal
80,1 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
63,6 %
Årets resultat / omsättning
Avkastning på eget kapital
73,5 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
0,40
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
2 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-06-30
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-05-20
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Alingsås
Andra registrerade bolag med säte i Alingsås.
- 1:819 Fastighets ABAB
- 1Trade Group ABAB
- 2Pasn Holding ABAB
- 3P projekt ABAB
- 420 bygg & Inredning ABAB
- 49Books ABAB
- 4C Analysis ABAB
- 4E Analysis ABAB