Aktivt företag
Loneexperten Sverige AB
Översikt
Ekonomi Lönehantering
- Registrerat
- 27 januari 2021
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 69201 Redovisning och bokföring; skatterådgivning
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Tant bruns väg 9
- Postnummer & ort
- 14760 UTTRAN
- Registrerat namn
- Loneexperten Sverige ABReg 2021-01-27
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
2,7 mkr
▼ 8,3 %Årets resultat
-674 tkr
▼ 201,4 %Tillgångar
1,6 mkr
▼ 15,2 %Eget kapital
1,0 mkr
▼ 39,3 %Soliditet
63,2 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
760 tkr
▼ 35,4 %Totala skulder
606 tkr
▲ 167,0 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 2 734 373 | 2 981 460 | 2 162 497 | 2 640 000 | 1 985 000 |
| Övriga externa kostnader | 903 846 | 1 018 376 | 558 840 | - | - |
| Personalkostnader | 901 825 | 1 083 104 | 1 029 106 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 875 202 | 860 466 | 533 450 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | −487 568 | 850 152 | 533 111 | 1 161 000 | 430 000 |
| Resultat före skatt | −487 568 | 850 152 | 533 111 | - | - |
| Årets resultat | −673 717 | 664 555 | 420 774 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 0 | 66 667 | 0 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 1 646 885 | 1 874 896 | 1 499 842 | - | - |
| Kassa & bank | 760 157 | 1 176 574 | 877 627 | - | - |
| Summa tillgångar | 1 646 885 | 1 941 563 | 1 499 842 | - | - |
| Eget kapital | 1 040 820 | 1 714 537 | 1 049 982 | - | - |
| Långfristiga skulder | 390 989 | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 215 076 | 227 026 | 449 860 | - | - |
| Soliditet (%) | 63,2 % | 88,3 % | 70,0 % | 63,1 % | 25,4 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen minskade med 8,3 % jämfört med 2024, till 2,7 mkr.
- Årets resultat blev en förlust på 674 tkr, en nettomarginal på −24,6 %. 2 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 63,2 % vid årets slut.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 7,7 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 87 % av bolagen med samma huvudbransch, redovisning och bokföring; skatterådgivning (SNI 69201). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
32,0 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−24,6 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−8,3 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+8,3 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
−64,7 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
7,66
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
2,7 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
5 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-03-31
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-06-30
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-06-24
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-01-25
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-03-30
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Uttran
Andra registrerade bolag med säte i Uttran.
- 2040 Holding ABAB
- 4 Your Office Uttran ABAB
- 71:ans Alltjänster ABAB
- AB FirmabAB
- AB MedicArt Hälsa och Skönhet 2025AB
- AB MST Mathias Schakt & TeknikAB
- Abrahams Åkeri ABAB
- ABSE - All Byggservice Sverige ABAB