Aktivt företag
Lost Island Brewery AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-08
Tillverkning och försäljning av öl.
- Registrerat
- 21 december 2017
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 11050 Framställning av öl
- Bransch (SNI)
- SNI 93290 Övrig fritids- och nöjesverksamhet
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Vibble bygelgatan 10
- Postnummer & ort
- 62259 VISBY
- Registrerat namn
- Lost Island Brewery ABReg 2017-12-21
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
850 tkr
▲ 3,7 %Årets resultat
-622 tkr
▼ 37,9 %Tillgångar
761 tkr
▲ 105,8 %Eget kapital
133 tkr
▲ 140,6 %Soliditet
17,5 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
375 tkr
▲ 1610,0 %Totala skulder
628 tkr
▲ 99,6 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 849 889 | 819 302 | 723 000 | 702 000 |
| Övriga externa kostnader | 659 397 | 715 827 | - | - |
| Personalkostnader | 187 080 | 93 337 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | −608 236 | −433 456 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | −622 277 | −451 304 | −604 000 | −557 000 |
| Resultat före skatt | −622 277 | −451 304 | - | - |
| Årets resultat | −622 277 | −451 304 | - | - |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | 3 266 | 20 338 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 757 434 | 349 373 | - | - |
| Kassa & bank | 374 599 | 21 906 | - | - |
| Summa tillgångar | 760 700 | 369 711 | - | - |
| Eget kapital | 133 003 | 55 280 | - | - |
| Långfristiga skulder | 527 115 | 280 450 | - | - |
| Kortfristiga skulder | 100 582 | 33 981 | - | - |
| Soliditet (%) | 17,5 % | 15,0 % | -1,9 % | 65,2 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen har ökat 3 år i rad, från 702 tkr (2021) till 850 tkr (2024).
- Årets resultat blev en förlust på 622 tkr, en nettomarginal på −73,2 %.
- Soliditeten var 17,5 % vid årets slut, ned från 65,2 % (2021).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 7,5 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 53 % av bolagen med samma huvudbransch, framställning av öl (SNI 11050). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−71,6 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−73,2 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+3,7 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+6,6 % per år
2021 till 2024
Avkastning på eget kapital
−467,9 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
7,53
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
850 tkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-16
1 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-08-23
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Visby
Andra registrerade bolag med säte i Visby.
- 11 Hyvlar ABAB
- 1Nurse Gotland ABAB
- 2 Stenhuggare ABAB
- 3i Hörn ABAB
- 4 Stansar ABAB
- 4.0 Life ABAB
- 514 ABAB
- 7716 ABAB