Aktivt företag

LOVEBEATS AB

AB Org.nr 5592902281
← Tillbaka

Översikt

Bolaget skall bedriva konsultverksamhet inom media, PR, marknadsföring och varumärkesstrategi, kapitalförvaltning och därmed förenlig verksamhet.

Registrerat
14 december 2020
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 73111 Reklambyråverksamhet
Bransch (SNI)
SNI 73300 PR och kommunikation
Bransch (SNI)
SNI 47712 Detaljhandel via internet eller postorder med kläder
Bransch (SNI)
SNI 59200 Ljudinspelning och musikutgivning
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Gatuadress
Strandgatan 21
Postnummer & ort
26332 HÖGANÄS
Registrerat namn
LOVEBEATS ABReg 2021-02-10

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2025
Omsättning
1,4 mkr
▼ 22,8 %
Årets resultat
-189 tkr
▼ 216,3 %
Tillgångar
495 tkr
▼ 45,1 %
Eget kapital
281 tkr
▼ 40,2 %
Soliditet
56,8 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
254 tkr
▼ 65,1 %
Totala skulder
214 tkr
▼ 33,6 %
Nyckeltal 20252024202320222021
Resultaträkning
Nettoomsättning 1 431 905 1 855 522 1 876 698 569 677 115 552
Övriga externa kostnader 222 368 177 819 105 575 - -
Personalkostnader 403 977 409 234 300 420 - -
Avskrivningar - - - - -
Rörelseresultat −299 518 201 710 156 625 - -
Resultat e. fin. poster −298 581 209 987 164 395 282 544 24 136
Resultat före skatt −188 581 209 987 124 395 - -
Årets resultat −188 581 162 154 97 865 - -
Balansräkning
Anläggningstillgångar 44 453 - - - -
Omsättningstillgångar 450 111 901 419 717 401 - -
Kassa & bank 254 170 728 958 560 281 - -
Summa tillgångar 494 564 901 419 717 401 - -
Eget kapital 280 856 469 436 307 282 - -
Långfristiga skulder - - - - -
Kortfristiga skulder 213 708 321 983 300 119 - -
Soliditet (%) 56,8 % 61,8 % 55,0 % 58,2 % 47,7 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2025
  • Omsättningen har minskat 2 år i rad, från 1,9 mkr (2023) till 1,4 mkr (2025).
  • Årets resultat blev en förlust på 189 tkr, en nettomarginal på −13,2 %. 2 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
  • Soliditeten var 56,8 % vid årets slut.
  • Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,1 gånger om.
  • Omsättningen var högre än hos 72 % av bolagen med samma huvudbransch, reklambyråverksamhet (SNI 73111). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
−20,9 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
−13,2 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−22,8 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+87,6 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
−67,1 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,11
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,4 mkr
1 anställd i snitt

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).

Jämför LOVEBEATS AB med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

5 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-08-05 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-07-31 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-07-31 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-07-16 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-07-05 Format: application/zip

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Topplistor

Bolag i samma bransch och län.

Fler företag i Höganäs

Andra registrerade bolag med säte i Höganäs.

Alla företag i Höganäs →