Aktivt företag

Low2High Vacuum AB

AB Org.nr 5560846338
← Tillbaka

Översikt

Uppdaterad 2026-05-11

Bolaget skall idka handel och service med vakuumtekniska produkter såsom pumpar, ventiler, mätare, byggdelar och läcksökare, samt tillhörande komponenter för system med vakuumapplikationer.

Registrerat
15 oktober 1962
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 46649 Partihandel med diverse andra maskiner och diverse annan utrustning
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Gatuadress
Datavägen 57B
C/o
Christer Bengtsson
Postnummer & ort
43632 ASKIM
Registrerat namn
Low2High Vacuum ABReg 2009-11-12

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2024
Omsättning
62,9 mkr
▲ 9,0 %
Årets resultat
6,4 mkr
▲ 4,1 %
Tillgångar
34,2 mkr
▲ 13,3 %
Eget kapital
12,7 mkr
▲ 12,7 %
Soliditet
62,6 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
13
Medelantal
Kassa & bank
14,6 mkr
▲ 52,5 %
Totala skulder
10,5 mkr
▲ 5,5 %
Nyckeltal 20242023202220212020
Resultaträkning
Nettoomsättning 62 933 955 57 755 085 57 770 389 45 773 273 41 709 323
Övriga externa kostnader 7 170 415 5 813 330 7 911 160 4 864 605 4 297 376
Personalkostnader 10 241 533 10 151 922 9 936 745 9 333 232 9 840 665
Avskrivningar - - - - -
Rörelseresultat 10 082 905 9 754 527 6 303 940 6 202 254 4 657 012
Resultat e. fin. poster 10 232 586 9 790 052 6 298 795 6 190 046 4 653 278
Resultat före skatt 8 212 366 7 839 626 5 022 822 5 018 735 3 866 870
Årets resultat 6 431 674 6 177 359 3 954 084 3 960 724 3 004 605
Balansräkning
Anläggningstillgångar 5 891 056 6 104 460 6 490 516 6 354 097 6 801 515
Omsättningstillgångar 28 318 710 24 100 156 26 218 308 23 058 699 13 557 682
Kassa & bank 14 638 599 9 596 031 15 367 449 8 145 788 6 312 596
Summa tillgångar 34 209 766 30 204 616 32 708 824 29 412 796 20 359 197
Eget kapital 12 726 694 11 295 020 9 117 661 8 663 577 7 202 853
Långfristiga skulder - - - 300 494 975 990
Kortfristiga skulder 10 542 382 9 989 126 16 621 119 14 754 654 7 657 594
Soliditet (%) 62,6 % 60,8 % 44,8 % 44,8 % 53,0 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2024
  • Omsättningen ökade med 9,0 % jämfört med 2023, till 62,9 mkr.
  • Årets resultat blev en vinst på 6,4 mkr, en nettomarginal på 10,2 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 5 åren.
  • Soliditeten var 62,6 % vid årets slut, upp från 44,8 % (2021).
  • Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,7 gånger om.
  • Omsättningen var högre än hos 97 % av bolagen med samma huvudbransch, partihandel med diverse andra maskiner och diverse annan utrustning (SNI 46649). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
16,0 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
10,2 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+9,0 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+10,8 % per år
2020 till 2024
Avkastning på eget kapital
50,5 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,69
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
4,8 mkr
13 anställda i snitt

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.

Jämför Low2High Vacuum AB med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

Uppdaterad 2026-05-14

5 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-03-13 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-02-21 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-02-09 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-02-21 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-05-05 Format: application/zip
Ladda ner

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Fler företag i Askim

Andra registrerade bolag med säte i Askim.

Alla företag i Askim →