Aktivt företag
LR Revision Gävle AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-16
Kvalificerad revision, redovisning, ekonomiska utredningar och analyser, skatterådgivning.
- Registrerat
- 26 oktober 2020
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 69202 Revision
- Bransch (SNI)
- SNI 69201 Redovisning och bokföring; skatterådgivning
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Marielundsvägen2
- Postnummer & ort
- 80322 GÄVLE
- Registrerat namn
- LR Revision Gävle ABReg 2020-10-26
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025Omsättning
8,6 mkr
▲ 39,1 %Årets resultat
337 tkr
▼ 3,2 %Tillgångar
2,9 mkr
▲ 19,2 %Eget kapital
362 tkr
▼ 26,8 %Soliditet
12,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
8
Medelantal
Kassa & bank
0 kr
▼ 100,0 %Totala skulder
2,6 mkr
▲ 30,7 %| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 8 599 995 | 6 182 817 | 5 992 000 | 5 099 000 |
| Övriga externa kostnader | 2 112 713 | 1 698 031 | - | - |
| Personalkostnader | 5 603 864 | 3 795 725 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 603 033 | 512 636 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 436 550 | 465 623 | 537 000 | 774 000 |
| Resultat före skatt | 436 550 | 465 623 | - | - |
| Årets resultat | 336 603 | 347 870 | - | - |
| Balansräkning | ||||
| Anläggningstillgångar | 145 433 | 202 313 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 2 785 149 | 2 256 885 | - | - |
| Kassa & bank | 0 | 119 717 | - | - |
| Summa tillgångar | 2 930 582 | 2 459 198 | - | - |
| Eget kapital | 362 443 | 494 841 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 2 568 139 | 1 964 357 | - | - |
| Soliditet (%) | 12,0 % | 20,0 % | 21,0 % | 47,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen har ökat 3 år i rad, från 5,1 mkr (2022) till 8,6 mkr (2025).
- Årets resultat blev en vinst på 337 tkr, en nettomarginal på 3,9 %.
- Soliditeten var 12,0 % vid årets slut, ned från 47,0 % (2022).
- Omsättningen var högre än hos 89 % av bolagen med samma huvudbransch, revision (SNI 69202). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
7,0 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
3,9 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+39,1 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+19,0 % per år
2022 till 2025
Avkastning på eget kapital
92,9 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,08
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,1 mkr
8 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-22
1 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-08-31)
Registrerad: 2026-01-08
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Gävle
Andra registrerade bolag med säte i Gävle.
- 143FEM spår service ABAB
- 198cm Konsult ABAB
- 1kvist ABAB
- 2 Venture ABAB
- 2A i Gävle ABAB
- 2C Engineering i Stockholm ABAB
- 2level konsult ABAB
- 2M Konsult ABAB