Aktivt företag
Ludvika Schakt Aktiebolag
Översikt
Uppdaterad 2026-05-11
Bolaget skall bedriva uthyrning av maskiner och mobilkranar för industri- och byggnadsverksamhet, ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 31 oktober 1983
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 43991 Uthyrning av bygg- och anläggningsmaskiner med förare
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Turbinvägen 2
- Postnummer & ort
- 77142 LUDVIKA
- Registrerat namn
- Ludvika Schakt AktiebolagReg 1984-01-04
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
18,3 mkr
▲ 35,8 %Årets resultat
1,0 mkr
▲ 277,6 %Tillgångar
17,2 mkr
▲ 20,6 %Eget kapital
6,2 mkr
▲ 19,4 %Soliditet
52,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
6
Medelantal
Kassa & bank
2,4 mkr
Totala skulder
7,5 mkr
▲ 18,0 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 18 313 370 | 13 489 413 | 12 161 261 | 12 408 249 | 10 932 000 |
| Övriga externa kostnader | 993 446 | 730 055 | 697 630 | 698 701 | - |
| Personalkostnader | 4 041 516 | 3 060 042 | 2 716 392 | 2 984 486 | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 2 293 955 | 526 372 | 896 891 | 588 141 | - |
| Resultat e. fin. poster | 2 068 059 | 342 920 | 799 729 | 484 097 | 60 000 |
| Resultat före skatt | 1 268 059 | 342 920 | 561 729 | 444 097 | - |
| Årets resultat | 1 000 111 | 264 884 | 545 715 | 348 190 | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 12 549 931 | 10 575 168 | 8 339 677 | 9 678 238 | - |
| Omsättningstillgångar | 4 668 783 | 3 703 822 | 2 965 861 | 1 884 155 | - |
| Kassa & bank | 2 370 781 | 0 | 814 493 | 179 958 | - |
| Summa tillgångar | 17 218 714 | 14 278 990 | 11 305 538 | 11 562 393 | - |
| Eget kapital | 6 158 501 | 5 158 390 | 4 893 507 | 4 347 791 | - |
| Långfristiga skulder | 4 125 007 | 2 289 686 | 1 243 275 | 2 079 153 | - |
| Kortfristiga skulder | 3 335 206 | 4 030 914 | 2 368 756 | 2 573 449 | - |
| Soliditet (%) | 52,0 % | 52,0 % | 63,0 % | 55,0 % | 53,0 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen har ökat 2 år i rad, från 12,2 mkr (2022) till 18,3 mkr (2024).
- Årets resultat blev en vinst på 1,0 mkr, en nettomarginal på 5,5 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 4 åren.
- Soliditeten var 52,0 % vid årets slut.
- Omsättningen var högre än hos 93 % av bolagen med samma huvudbransch, uthyrning av bygg- och anläggningsmaskiner med förare (SNI 43991). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
12,5 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
5,5 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+35,8 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+13,8 % per år
2020 till 2024
Avkastning på eget kapital
16,2 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,40
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
3,1 mkr
6 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-15
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-04-20
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-03-31
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-04-29
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-05-02
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Ludvika
Andra registrerade bolag med säte i Ludvika.
- 365 Logging ABAB
- A Olausson Holding ABAB
- A.Backström Motorsport ABAB
- AB Bennstam et ALAB
- AB BergslagsodlingarAB
- AB Borgen TimberAB
- AB Farmartjänst Entreprenad & Bemanning i AvestaAB
- AB Helmiljö i LudvikaAB