Aktivt företag

Lugnetkliniken Sverige AB

AB Org.nr 5591545271
← Tillbaka

Översikt

Uppdaterad 2026-06-09

Bolaget kommer att bedriva vårdcentral, ta emot konsultationer av andra kliniker, arbeta som hyrläkare och medicinsk konsult samt därmed förenlig verksamhet.

Registrerat
4 april 2018
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 86211 Primärvårdsmottagningar med läkare m.m.
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Gatuadress
Lindbergsvägen 2C
Postnummer & ort
43232 VARBERG
Registrerat namn
Lugnetkliniken Sverige ABReg 2021-10-04

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2024
Omsättning
17,0 mkr
▲ 31,0 %
Årets resultat
3,1 mkr
▲ 134,8 %
Tillgångar
7,3 mkr
▲ 126,2 %
Eget kapital
4,1 mkr
▲ 171,6 %
Soliditet
55,9 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
11
Medelantal
Kassa & bank
2,6 mkr
▲ 142,3 %
Totala skulder
3,2 mkr
▲ 86,7 %
Nyckeltal 20242023202220212020
Resultaträkning
Nettoomsättning 17 027 736 12 998 821 8 298 584 1 021 747 1 125
Övriga externa kostnader 1 579 614 1 759 166 4 434 464 958 028 10 994
Personalkostnader 9 247 564 7 520 821 3 366 383 827 526 0
Avskrivningar - - - - -
Rörelseresultat 3 879 310 1 661 081 −402 422 −1 006 834 −9 869
Resultat e. fin. poster 3 877 534 1 659 092 −403 434 −1 007 127 −9 946
Resultat före skatt 3 877 534 1 659 092 146 566 42 873 −9 946
Årets resultat 3 062 073 1 304 375 137 666 33 983 −9 946
Balansräkning
Anläggningstillgångar 130 457 260 912 391 367 521 822 -
Omsättningstillgångar 7 125 111 2 946 556 1 128 861 197 685 50 008
Kassa & bank 2 637 000 1 088 439 389 003 197 685 50 008
Summa tillgångar 7 255 568 3 207 468 1 520 228 719 507 50 008
Eget kapital 4 054 938 1 492 866 188 491 83 985 50 002
Långfristiga skulder - 0 350 000 450 000 -
Kortfristiga skulder 3 200 630 1 714 602 981 737 185 522 6
Soliditet (%) 55,9 % 46,5 % 12,3 % 11,7 % 100,0 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2024
  • Omsättningen har ökat 3 år i rad, från 1,0 mkr (2021) till 17,0 mkr (2024).
  • Årets resultat blev en vinst på 3,1 mkr, en nettomarginal på 18,0 %. 4 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
  • Soliditeten var 55,9 % vid årets slut, upp från 11,7 % (2021).
  • Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,2 gånger om.
  • Omsättningen var högre än hos 97 % av bolagen med samma huvudbransch, primärvårdsmottagningar med läkare m.m. (SNI 86211). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
22,8 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
18,0 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+31,0 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+155,4 % per år
2021 till 2024
Avkastning på eget kapital
75,5 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
2,23
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,5 mkr
11 anställda i snitt

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.

Jämför Lugnetkliniken Sverige AB med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

Uppdaterad 2026-06-16

7 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-07-16 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-06-26 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-07-25 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-06-02 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-07-26 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2019-12-31)
Registrerad: 2020-07-30 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2018-12-31)
Registrerad: 2019-07-31 Format: application/zip
Ladda ner

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Fler företag i Varberg

Andra registrerade bolag med säte i Varberg.

Alla företag i Varberg →