Luleå Bandtransport och Miljöservice Aktiebolag
Översikt
Bolaget skall bedriva besiktning, konsultation, utbildning, reparation, underhåll, service, utveckling och försäljning av bandtransportutrustning och utrustning för den inre miljön, företrädesvis utrustning för dammbekämpning ävensom idka därmed förenliga verksamheter.
- Registrerat
- 15 juni 1989
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 46649 Partihandel med diverse andra maskiner och diverse annan utrustning
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Reklamspärr
- Ja, företaget har avböjt reklam
- Gatuadress
- Hantverksvägen 2 J
- Postnummer & ort
- 95433 GAMMELSTAD
- Registrerat namn
- Luleå Bandtransport och Miljöservice AktiebolagReg 1989-06-15
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2025| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 24 111 223 | 20 119 541 | 22 405 931 | 24 072 000 | 13 082 000 |
| Övriga externa kostnader | 3 627 243 | 3 251 548 | 3 204 621 | - | - |
| Personalkostnader | 7 271 255 | 7 108 123 | 7 136 819 | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 2 757 910 | 1 080 201 | 1 931 783 | - | - |
| Resultat e. fin. poster | 2 754 589 | 1 092 434 | 1 949 541 | 2 190 000 | 2 184 000 |
| Resultat före skatt | 2 754 589 | 1 092 434 | 2 099 980 | - | - |
| Årets resultat | 2 170 499 | 855 221 | 1 652 878 | - | - |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 1 596 022 | 390 170 | 488 820 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 12 049 176 | 12 212 058 | 12 826 285 | - | - |
| Kassa & bank | 1 067 519 | 2 741 981 | 1 348 182 | - | - |
| Summa tillgångar | 13 645 198 | 12 602 228 | 13 315 105 | - | - |
| Eget kapital | 8 931 633 | 8 111 134 | 8 605 913 | - | - |
| Långfristiga skulder | - | 0 | 296 610 | - | - |
| Kortfristiga skulder | 4 713 565 | 4 491 094 | 4 412 582 | - | - |
| Soliditet (%) | 65,5 % | 64,4 % | 64,6 % | 66,8 % | 65,9 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2025- Omsättningen ökade med 19,8 % jämfört med 2024, till 24,1 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 2,2 mkr, en nettomarginal på 9,0 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
- Soliditeten var 65,5 % vid årets slut.
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,6 gånger om.
- Omsättningen var högre än hos 87 % av bolagen med samma huvudbransch, partihandel med diverse andra maskiner och diverse annan utrustning (SNI 46649). Se de största bolagen i branschen
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Jämför Luleå Bandtransport och Miljöservice Aktiebolag med andra bolag →
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Gammelstad
Andra registrerade bolag med säte i Gammelstad.
- A Couple ABAB
- AB Charlotte LindmarkAB
- Abeth ABAB
- Acala ABAB
- Aira Consulting ABAB
- Aksin Förvaltning ABAB
- Aktab Sverige ABAB
- Aktiebolaget Björn och AlmirAB