Aktivt företag

Lumang AB

AB Org.nr 5593010704
← Tillbaka

Översikt

Uppdaterad 2026-06-02

Bolaget ska bedriva uthyrningsverksamhet för korttidsboende, hotell, konferens, event samt cateringverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.

Registrerat
10 februari 2021
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 55300 Campingplatsverksamhet
Bransch (SNI)
SNI 55101 Hotellverksamhet med restaurangrörelse
Bransch (SNI)
SNI 55103 Hotellverksamhet utan restaurangrörelse
Bransch (SNI)
SNI 43320 Byggnadssnickeriarbeten
Bransch (SNI)
SNI 56210 Cateringverksamhet vid enskilda evenemang
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Gatuadress
Liabacken 1
Postnummer & ort
78235 MALUNG
Registrerat namn
Lumang ABReg 2021-02-10

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2025
Omsättning
2,8 mkr
▼ 4,5 %
Årets resultat
217 tkr
▼ 21,1 %
Tillgångar
2,2 mkr
▲ 17,2 %
Eget kapital
1,4 mkr
▲ 18,2 %
Soliditet
76,5 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
2
Medelantal
Kassa & bank
1,6 mkr
▲ 23,1 %
Totala skulder
444 tkr
▲ 31,1 %
Nyckeltal 2025202420232022
Resultaträkning
Nettoomsättning 2 803 056 2 935 054 2 847 615 2 696 264
Övriga externa kostnader 1 257 550 1 299 832 1 264 464 787 037
Personalkostnader 847 125 823 921 597 396 410 049
Avskrivningar - - - -
Rörelseresultat 260 120 319 179 576 755 1 170 425
Resultat e. fin. poster 275 809 320 146 576 736 1 169 947
Resultat före skatt 275 809 349 990 579 557 797 605
Årets resultat 216 723 274 541 459 611 630 519
Balansräkning
Anläggningstillgångar 210 547 301 467 228 720 286 640
Omsättningstillgångar 1 979 882 1 566 818 1 527 209 1 102 427
Kassa & bank 1 620 819 1 316 988 1 282 546 998 040
Summa tillgångar 2 190 429 1 868 285 1 755 929 1 389 067
Eget kapital 1 406 394 1 189 671 1 015 130 655 519
Långfristiga skulder - - - -
Kortfristiga skulder 444 358 338 937 371 278 361 206
Soliditet (%) 76,5 % 78,1 % 74,5 % 68,5 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2025
  • Omsättningen minskade med 4,5 % jämfört med 2024, till 2,8 mkr.
  • Årets resultat blev en vinst på 217 tkr, en nettomarginal på 7,7 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 4 åren.
  • Soliditeten var 76,5 % vid årets slut, upp från 68,5 % (2022).
  • Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 4,5 gånger om.
  • Omsättningen var högre än hos 60 % av bolagen med samma huvudbransch, campingplatsverksamhet (SNI 55300). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
9,3 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
7,7 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−4,5 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−0,8 % per år
2023 till 2025
Avkastning på eget kapital
15,4 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
4,46
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
1,4 mkr
2 anställda i snitt

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.

Jämför Lumang AB med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

Uppdaterad 2026-06-06

4 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2025-04-30)
Registrerad: 2025-09-19 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-04-30)
Registrerad: 2024-10-04 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-04-30)
Registrerad: 2023-10-25 Format: application/zip
Ladda ner
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-04-30)
Registrerad: 2022-09-29 Format: application/zip
Ladda ner

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Fler företag i Malung

Andra registrerade bolag med säte i Malung.

Alla företag i Malung →