Aktivt företag
Luminans Group AB
Översikt
Uppdaterad 2026-06-10
Föremålet för bolagets verksamhet är att driva försäljning och tillverkning av kundspecifika produkter och lösningar inom den elektriska branschen såsom armaturer och belysningslösningar samt därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 21 augusti 2018
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 46471 Partihandel med möbler, mattor och belysningsartiklar
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Runstensvägen 5
- Postnummer & ort
- 17561 JÄRFÄLLA
- Registrerat namn
- Luminans Group ABReg 2020-10-12
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
45,4 mkr
▲ 7,5 %Årets resultat
1,6 mkr
Tillgångar
14,9 mkr
▼ 11,1 %Eget kapital
6,0 mkr
▲ 35,3 %Soliditet
40,3 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
1
Medelantal
Kassa & bank
771 tkr
▲ 5,8 %Totala skulder
8,9 mkr
▼ 27,8 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 45 439 837 | 42 264 975 | 56 613 034 | 30 262 929 | 7 851 018 |
| Övriga externa kostnader | 8 736 127 | 9 088 785 | 9 223 863 | 2 428 637 | 541 764 |
| Personalkostnader | 735 262 | 809 568 | 292 801 | 772 125 | 86 656 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 2 098 853 | 250 467 | 5 745 432 | 5 451 871 | 896 107 |
| Resultat e. fin. poster | 2 060 073 | 58 543 | 5 510 556 | 5 208 601 | 877 228 |
| Resultat före skatt | 2 060 073 | 58 543 | 5 510 556 | 5 208 601 | 1 039 906 |
| Årets resultat | 1 571 013 | 0 | 4 344 411 | 4 119 671 | 811 329 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 2 344 016 | 1 234 386 | 913 058 | 242 389 | 172 918 |
| Omsättningstillgångar | 12 600 154 | 15 573 239 | 14 003 346 | 15 029 659 | 3 316 801 |
| Kassa & bank | 771 304 | 728 713 | 619 750 | 2 937 374 | 1 160 581 |
| Summa tillgångar | 14 944 170 | 16 807 625 | 14 916 404 | 15 272 048 | 3 489 719 |
| Eget kapital | 6 015 424 | 4 444 411 | 4 444 411 | 4 221 983 | 1 202 312 |
| Långfristiga skulder | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 8 928 746 | 12 363 214 | 10 471 993 | 11 050 065 | 2 287 407 |
| Soliditet (%) | 40,3 % | 26,4 % | 29,8 % | 27,6 % | 34,5 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Omsättningen ökade med 7,5 % jämfört med 2023, till 45,4 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 1,6 mkr, en nettomarginal på 3,5 %. 4 av de senaste 5 åren har slutat med vinst.
- Soliditeten var 40,3 % vid årets slut, upp från 27,6 % (2021).
- Omsättningen var högre än hos 96 % av bolagen med samma huvudbransch, partihandel med möbler, mattor och belysningsartiklar (SNI 46471). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
4,6 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
3,5 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+7,5 %
2023 till 2024
Genomsnittlig tillväxt
+55,1 % per år
2020 till 2024
Avkastning på eget kapital
26,1 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,41
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
45,4 mkr
1 anställd i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-06-17
4 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-04-16
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-06-05
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-02-24
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-03-17
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Järfälla
Andra registrerade bolag med säte i Järfälla.
- +46 Bygg & Håltagning ABAB
- 08 Mark och Bygg ABAB
- 08 Sweden ABAB
- 1 Bygg Sverige ABAB
- 100% Tak ABAB
- 1978 of Sweden ABAB
- 1sign ABAB
- 2.0 Betong ABAB