Aktivt företag
Lumolit AB
Översikt
Uppdaterad 2026-05-06
Bolaget ska bedriva laserskärning och gravering på glas, plast, trä, metall och papper till privatpersoner och företag, äga och förvalta aktier och andelar i andra bolag och därmed liknande verksamhet.
- Registrerat
- 26 april 2022
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 16281 Övrig trävarutillverkning
- Bransch (SNI)
- SNI 18140 Bokbindning och annan verksamhet avseende tryckning
- Bransch (SNI)
- SNI 22260 Annan plastvarutillverkning
- Bransch (SNI)
- SNI 23130 Tillverkning av buteljer, glasförpackningar och husgeråd av glas
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Gatuadress
- Östra Köpmansgatan 14
- C/o
- Stefan Lottsson
- Postnummer & ort
- 44430 STENUNGSUND
- Registrerat namn
- Lumolit ABReg 2022-04-26
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2024Omsättning
159 kr
▼ 99,3 %Årets resultat
-16 tkr
▲ 73,5 %Tillgångar
4 tkr
▼ 82,1 %Eget kapital
3 tkr
▲ 125,1 %Soliditet
62,4 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
246 kr
▲ 43,9 %Totala skulder
2 tkr
▼ 95,3 %| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 159 | 21 848 | 27 238 |
| Övriga externa kostnader | 16 231 | 80 252 | 36 298 |
| Personalkostnader | - | - | - |
| Avskrivningar | - | - | - |
| Rörelseresultat | −16 072 | −60 221 | −14 664 |
| Resultat e. fin. poster | −16 084 | −60 647 | −14 664 |
| Resultat före skatt | −16 084 | −60 647 | −14 664 |
| Årets resultat | −16 084 | −60 647 | −14 664 |
| Balansräkning | |||
| Anläggningstillgångar | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 4 190 | 23 423 | 35 808 |
| Kassa & bank | 246 | 171 | 19 254 |
| Summa tillgångar | 4 190 | 23 423 | 35 808 |
| Eget kapital | 2 614 | −10 402 | 10 336 |
| Långfristiga skulder | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 1 576 | 33 825 | 25 472 |
| Soliditet (%) | 62,4 % | 0,0 % | 28,9 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2024- Årets resultat blev en förlust på 16 tkr. Samtliga de senaste 3 åren har slutat med förlust.
- Soliditeten var 62,4 % vid årets slut, upp från 28,9 % (2022).
- Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 2,7 gånger om.
Balanslikviditet
2,66
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader.
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
Uppdaterad 2026-05-05
3 årsredovisning(ar)
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Fler företag i Stenungsund
Andra registrerade bolag med säte i Stenungsund.
- 01TILL22 ABAB
- 2ARCS ABAB
- 2R & F Ortho Medical ABAB
- 3 Bröder Bygg ABAB
- 4931 Holding ABAB
- 4on ABAB
- A. Fahler Industri AktiebolagAB
- AB Cykelmeka i StenungsundAB