Aktivt företag

Lumoman AB

AB Org.nr 5590587233
← Tillbaka

Översikt

Import och detaljhandel med konfektion och accessoarer, internet-, affiliate- och marknadsföringsverksamhet såväl som handel med värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.

Registrerat
14 april 2016
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 63910 Webbportaler
Bransch (SNI)
SNI 47712 Detaljhandel via internet eller postorder med kläder
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Ja
Gatuadress
Hollandsgatan 6
Postnummer & ort
44250 YTTERBY
Registrerat namn
Lumoman ABReg 2016-04-14

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2025
Omsättning
29 tkr
▼ 78,0 %
Årets resultat
5 tkr
▼ 91,0 %
Tillgångar
429 tkr
▼ 4,8 %
Eget kapital
424 tkr
▲ 1,2 %
Soliditet
99,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
0
Medelantal
Kassa & bank
21 tkr
▼ 63,7 %
Totala skulder
5 tkr
▼ 84,8 %
Nyckeltal 20252024202320222021
Resultaträkning
Nettoomsättning 29 263 133 001 163 271 186 048 115 811
Övriga externa kostnader 13 698 36 199 10 181 - -
Personalkostnader - - - - -
Avskrivningar - - - - -
Rörelseresultat 7 321 71 526 153 090 - -
Resultat e. fin. poster 6 624 71 728 153 090 148 790 82 978
Resultat före skatt 6 624 71 728 153 090 - -
Årets resultat 5 121 56 892 153 090 - -
Balansräkning
Anläggningstillgångar 396 500 394 000 347 000 - -
Omsättningstillgångar 32 612 56 980 91 469 - -
Kassa & bank 20 677 56 918 44 554 - -
Summa tillgångar 429 112 450 980 438 469 - -
Eget kapital 424 288 419 166 384 274 - -
Långfristiga skulder - - - - -
Kortfristiga skulder 4 824 31 814 54 195 - -
Soliditet (%) 99,0 % 93,0 % 88,0 % 91,0 % 97,0 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2025
  • Omsättningen har minskat 3 år i rad, från 186 tkr (2022) till 29 tkr (2025).
  • Årets resultat blev en vinst på 5 tkr. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 3 åren.
  • Soliditeten var 99,0 % vid årets slut, upp från 91,0 % (2022).
  • Omsättningstillgångarna täckte de kortfristiga skulderna 6,8 gånger om.
  • Omsättningen var högre än hos 16 % av bolagen med samma huvudbransch, webbportaler (SNI 63910). Se de största bolagen i branschen
Omsättningstillväxt
−78,0 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
−29,1 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
1,2 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
6,76
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).

Jämför Lumoman AB med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

2 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-07-09 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-07-10 Format: application/zip

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Topplistor

Bolag i samma bransch och län.

Fler företag i Ytterby

Andra registrerade bolag med säte i Ytterby.

Alla företag i Ytterby →