Aktivt företag
LUNAR Aktiebolag
Översikt
Bolaget skall idka tillverkning och försäljning av laserutrustning och därmed förenlig verksamhet.
- Registrerat
- 23 oktober 1989
- Juridisk form (SCB)
- Övriga aktiebolag · 49
- Bransch (SNI)
- SNI 43130 Markundersökning
- Registreringsland
- Sverige
- Verksam (SCB)
- Ja
- Postnummer & ort
- 43251 VARBERG
- Registrerat namn
- LUNAR AktiebolagReg 1989-10-23
Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning
Ekonomisk översikt
Bokslut 2022Omsättning
27,7 mkr
▼ 27,2 %Årets resultat
66 tkr
▼ 96,5 %Tillgångar
22,5 mkr
▼ 2,6 %Eget kapital
4,7 mkr
▼ 29,0 %Soliditet
39,0 %
Eget kapital / tillgångar
Anställda
12
Medelantal
Kassa & bank
9,4 mkr
▼ 12,8 %Totala skulder
12,7 mkr
▲ 4,5 %| Nyckeltal | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 27 725 609 | 38 101 895 | 28 712 050 | 29 641 276 | 34 669 930 |
| Övriga externa kostnader | 7 168 081 | 6 432 517 | 6 785 989 | 6 585 367 | 6 812 383 |
| Personalkostnader | 7 043 198 | 9 270 553 | 8 819 694 | 9 292 607 | 9 158 425 |
| Avskrivningar | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 1 007 275 | 3 581 054 | 1 941 221 | 447 830 | 3 603 406 |
| Resultat e. fin. poster | 851 351 | 3 499 208 | 1 830 240 | 305 647 | 3 519 969 |
| Resultat före skatt | 66 838 | 2 322 387 | 1 866 047 | 357 282 | 1 012 067 |
| Årets resultat | 65 511 | 1 885 564 | 1 461 331 | 269 061 | 768 494 |
| Balansräkning | |||||
| Anläggningstillgångar | 8 321 805 | 7 363 315 | 5 324 488 | 7 382 523 | 8 242 071 |
| Omsättningstillgångar | 14 213 479 | 15 771 219 | 10 583 444 | 8 545 639 | 10 026 066 |
| Kassa & bank | 9 383 536 | 10 761 839 | 6 873 206 | 4 322 872 | 5 376 608 |
| Summa tillgångar | 22 535 284 | 23 134 534 | 15 907 932 | 15 928 162 | 18 268 137 |
| Eget kapital | 4 736 101 | 6 670 590 | 4 785 026 | 3 323 695 | 3 054 634 |
| Långfristiga skulder | 4 706 014 | 2 205 344 | 2 379 368 | 3 366 290 | 4 651 399 |
| Kortfristiga skulder | 8 003 169 | 9 953 113 | 5 366 352 | 5 825 184 | 7 097 476 |
| Soliditet (%) | 39,0 % | 43,6 % | 45,5 % | 36,5 % | 30,4 % |
Analys av ekonomin
Bokslut 2022- Omsättningen minskade med 27,2 % jämfört med 2021, till 27,7 mkr.
- Årets resultat blev en vinst på 66 tkr, en nettomarginal på 0,2 %. Bolaget har gått med vinst alla de senaste 5 åren.
- Soliditeten var 39,0 % vid årets slut.
Rörelsemarginal
3,6 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
0,2 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
−27,2 %
2021 till 2022
Genomsnittlig tillväxt
−5,4 % per år
2018 till 2022
Avkastning på eget kapital
1,4 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
1,78
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder
Omsättning per anställd
2,3 mkr
12 anställda i snitt
Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).
Årsredovisningar
Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.
7 årsredovisning(ar)
Årsredovisning (period t.o.m. 2025-12-31)
Registrerad: 2026-06-22
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-12-31)
Registrerad: 2025-03-25
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-12-31)
Registrerad: 2024-06-30
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-12-31)
Registrerad: 2023-05-12
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-12-31)
Registrerad: 2022-06-01
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2020-12-31)
Registrerad: 2021-06-11
Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2019-12-31)
Registrerad: 2020-05-04
Format: application/zip
Domännamn
Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.
Hitta online
Sök efter detta företag på andra plattformar.
Topplistor
Bolag i samma bransch och län.
Fler företag i Varberg
Andra registrerade bolag med säte i Varberg.
- &Axtelius ABAB
- &Go ABAB
- 1Security ABAB
- 21st CenturyProtection ABAB
- 22 Gym Bros ABAB
- 3CAD i Örebro HandelsbolagHB
- 3D-Design i Varberg ABAB
- 4 LIFE Academy ABAB