Registrerat, ej verksamt

Lund Lovsången 2 AB

AB Org.nr 5592980436
← Tillbaka

Översikt

Aktiebolaget ska bedriva fastighetsförvaltning samt idka därmed förenlig verksamhet uthyrning mm.

Registrerat
22 januari 2021
Juridisk form (SCB)
Övriga aktiebolag · 49
Bransch (SNI)
SNI 68201 Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder
Registreringsland
Sverige
Verksam (SCB)
Nej
Postnummer & ort
23641 HÖLLVIKEN
Registrerat namn
Lund Lovsången 2 ABReg 2021-01-22

Felaktiga uppgifter? Begär rättelse eller borttagning

Ekonomisk översikt

Bokslut 2025
Omsättning
716 tkr
▲ 60,7 %
Årets resultat
126 tkr
▲ 196,6 %
Tillgångar
9,3 mkr
▼ 0,6 %
Eget kapital
658 tkr
▲ 23,7 %
Soliditet
7,0 %
Eget kapital / tillgångar
Kassa & bank
77 tkr
▲ 1684,7 %
Totala skulder
8,6 mkr
▼ 2,1 %
Nyckeltal 20252024202320222021
Resultaträkning
Nettoomsättning 716 055 445 566 451 810 476 993 178 289
Övriga externa kostnader 232 391 173 789 114 733 - -
Personalkostnader - - - - -
Avskrivningar - - - - -
Rörelseresultat 388 405 176 681 241 818 - -
Resultat e. fin. poster 125 924 −130 354 26 434 170 755 12 230
Resultat före skatt 125 924 −130 354 −566 - -
Årets resultat 125 924 −130 354 −566 - -
Balansräkning
Anläggningstillgångar 9 200 767 9 332 810 8 699 054 - -
Omsättningstillgångar 79 685 4 342 6 696 - -
Kassa & bank 76 637 4 294 2 271 - -
Summa tillgångar 9 280 452 9 337 152 8 705 750 - -
Eget kapital 658 240 532 316 40 945 - -
Långfristiga skulder 8 280 230 8 421 570 8 573 687 - -
Kortfristiga skulder 341 982 383 266 91 118 - -
Soliditet (%) 7,0 % 5,7 % 0,5 % 0,5 % 0,3 %

Analys av ekonomin

Bokslut 2025
  • Omsättningen ökade med 60,7 % jämfört med 2024, till 716 tkr.
  • Årets resultat blev en vinst på 126 tkr, en nettomarginal på 17,6 %. 1 av de senaste 3 åren har slutat med vinst.
  • Soliditeten var 7,0 % vid årets slut, upp från 0,5 % (2022).
  • De kortfristiga skulderna var större än omsättningstillgångarna (balanslikviditet 0,23).
  • Omsättningen var högre än hos 47 % av bolagen med samma huvudbransch, uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder (SNI 68201). Se de största bolagen i branschen
Rörelsemarginal
54,2 %
Rörelseresultat / omsättning
Nettomarginal
17,6 %
Årets resultat / omsättning
Omsättningstillväxt
+60,7 %
2024 till 2025
Genomsnittlig tillväxt
+41,6 % per år
2021 till 2025
Avkastning på eget kapital
19,1 %
Årets resultat / eget kapital
Balanslikviditet
0,23
Omsättningstillgångar / kortfristiga skulder

Nyckeltalen är beräknade från årsredovisningarna. Jämförelser görs bara mellan hela räkenskapsår på tolv månader. Allmän information, inte en kreditupplysning eller rådgivning (villkor).

Jämför Lund Lovsången 2 AB med andra bolag →

Årsredovisningar

Tillgängliga årsredovisningar för nedladdning.

5 årsredovisning(ar)

Årsredovisning (period t.o.m. 2025-08-31)
Registrerad: 2026-03-30 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2024-08-31)
Registrerad: 2025-03-24 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2023-08-31)
Registrerad: 2024-04-02 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2022-08-31)
Registrerad: 2023-03-30 Format: application/zip
Årsredovisning (period t.o.m. 2021-08-31)
Registrerad: 2022-03-31 Format: application/zip

Domännamn

Kontrollera tillgängliga domännamn för företaget.

Hitta online

Sök efter detta företag på andra plattformar.

Topplistor

Bolag i samma bransch och län.

Fler företag i Höllviken

Andra registrerade bolag med säte i Höllviken.

Alla företag i Höllviken →